David Rath varuje: Xenofobie není úchylka, povýšený Dienstbier, je to naivní

Praha - Bývalý hejtman a exministr David Rath se zamyslel nad stavem současné uprchlické krize. Zhodnotil konání současné vlády i prohlášení Jiřího Dienstbiera o tom, že Česko může přijmout až 15 000 uprchlíků.

"K sílící invazi imigrantů probíhá vypjatá diskuse. Většina společnosti se invazistů bojí a očekává po politické reprezentaci rázné korky k ochraně svého domova. Naše vláda je tak pod dvojím tlakem. Z Bruselu a velkých států EU ji tvrdě nutí ke kapitulaci, zatímco veřejné mínění čeká pravý opak. To se nám v historii stalo několikrát a vláda vždycky „stáhla kalhoty" s odůvodněním, že my ten diktát z venku nějak přežijeme," zamyslel se Rath na sociální síti. "Současná vláda tak má docela historickou šanci ukázat, že je vládou hájící zájmy nás, tedy obyvatel Česka a ne vládou, která slouží jen jako převodní páka cizích zájmů. Současné personální obsazení sice mnoho nadějí nedává, ale třeba budeme mile překvapeni. Prostě někdy „hobit" vydrží mnohem více než hrdina Boromir. To je jeden ze vzkazů, který nám zanechal prof. Tolkien. Máme dokonce šanci být „hobity" celé EU," dodal.

"Názor drtivé většiny společnosti je pod tlakem části elit, především novinářů a veřejně aktivních intelektuálů, kteří se staví za většinový názor politické reprezentace EU a velkých zemí. Ty náš postoj hanlivě označujcí za xenofobní a jakýsi pozůstatek po totalitní minulosti. Nejvíce to slízává maďarský premiér Orbán za to, že si dovoluje bránit svoji zemi před hordami, které se rozhodly žít v některých zemích EU," píše Rath.

Následně se zamýšlí na tím, že xenofobie není žádná úchylka či nepřístojnost. "Je to vrozený instinkt strachu z něčeho, co neznáme. Tento vrozený instinkt zajišťuje mnohým živočichům přežít a pomáhal přežívat i lidem. Teprve když opatrně cizí prozkoumáme a zjistíme, že neznamená pro nás nebezpečí, tedy se s ním postupně seznámíme, pak již není důvod k dalšímu strachu. Cizí přestává být cizím. Při zjišťování můžeme naopak zjistit vlastní ohrožení a pak nastupují jiné obranné mechanismy," popisuje.

"Politické elity EU i velkých zemí včetně jejich agentů u nás tvrdí, že xenofobie není na místě. Dojímají nás záběry dětí a žen, kterých je v davech invazistů pramálo, ale zaplňují většinu mediálního času. Dokonce to vypadá, že si je ti mladí a testosteronem nadupaní hoši vzali s sebou jako svůj štít. Když se stříká slzný plyn tak je strčí před sebe a pak běží za kameramanem, ale když se rvou do vlaku či autobusu tak je s klidem vystrčí, aby jim nepřekáželi. Jistě půjde o další zajímavé obohacení naší kultury, neboť přeci jejich kulturu musíme chápat a tolerovat," podotkl Rath.

Problém těch, co nám káží o škodlivosti xenofobie a o zbytečném strachu z blízkého soužití s muslimy je podle Ratha ten, že oni osobně neriskují situaci, kdy by se do jejich domu nastěhovala početná muslimská rodina a jejich čtrvť se změnila v arabský bazar. "Jsou na tom podobně asi jako Jiří Dienstbier, který bydlí v uzavřeném a hlídaném komplexu Na Zvonařce v Praze. Tam se nedostane ani zde nebydlící Čech, byty zde stojí mezi 10 a 20 miliony. Odtud se dobře poučují spoluobčané ze sídlišť, kteří mají oprávněný strach, že jejich domov se za pár let může změnit k nepoznání. Kdo nevěří, ať si udělá výlet na Pařížská sídliště, nebo na periferii Londýna," uvedl.

"Bylo by fajn, kdyby povýšený Dienstbier a další „sluníčkáři" prožili pár dní v těchto částech Paříže, nebo Londýna a pokud živí vyváznou, tak by nám mohli vyprávět jak se tam skvěle multikulturně a tolerantně žije. Bohužel to se nestane, tak jako se nedočkáme realistických dokumentárních pořadů o těchto gigantických ghettech v našich televizích. Konečně o tom se nemluví ani v médiích západoevropskcýh států, protože to není v souladu s jejich pseoudointelektuálním pojetím multikulturní společnosti. Prostě tam, kde převáží islám, končí jakákoli tolerance k čemukoli jinému a o tom se v EU nesmí mluvit," pokračuje Rath.

"Pokud to takto půjde dál, tak se už brzy budeme muset rozhodnout, že aktivně ochráníme své domovy. Je naivní si myslet, že takovému přílivu dokáže dlouhodobě čelit sama policie se zbytky armády, které máme," uzavřel.

Související

David Rath

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. ČTK to sdělil advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Rath ČTK v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl, řekla ČTK pracovnice polikliniky.

Více souvisejících

David Rath uprchlíci

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

včera

včera

včera

NATO v pondělí zahájí jaderná vojenská cvičení

Severoatlantická aliance spustí v pondělí svá každoroční vojenská cvičení, jejichž součástí jsou i jaderné zbraně. Oznámil to generální tajemník NATO Mark Rutte.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy