Upijí se Rusové k smrti? Lékař přišel se znepokojivou zprávou

Praha - Lékař, vydavatel časopisů Přítomnost a The New Presence a publicista Martin Jan Stránský tvrdí, že v ruské společnosti je hluboce zakořeněno pití alkoholu. Statistiky jsou ale podle něj nyní alarmující.

Lidský mozek podle lékaře rozhoduje a tvoří názory spíše na základě pocitů a představ, fakta mnohokrát zůstanou na druhém místě. Jako příklad uvedl, e Rusko má menší ekonomiku než Jižní Korea, nižší rozpočet na obranu než Saudská Arábie, větší chudobu než Indonésie. Podle Organizace Spojených národů je ruské školství na stejné úrovni jako na pacifickém ostrovu Palau. V prakticky každém průzkumu tak prý spadlo Rusko do spodní poloviny. 

Lékař dodal, že v ruské společnosti je hluboce zakořeněno pití alkoholu. "Jeho prodej byl navíc vždy podporován s tím, že posiluje ruskou pokladnu – od carů až dodnes. Rusko stále patří mezi přední země v konzumaci a prodeji alkoholu, což má obrovský dopad na společnost a její zdraví," uvedl na serveru lidovky.cz s tím, že statistiky jsou alarmující.

"V Rusku je dnes více než 5 miliónů alkoholiků, více než 70 procent třináctiletých dětí pije alkohol minimálně dvakrát měsíčně. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) souvisí v Rusku více než 30 procent všech úmrtí s alkoholem, ať už jde o otravy, demence, nemoci jater a zažívacího traktu, autonehody nebo sebevraždy. Výsledkem je, že Rusové, hlavně muži, stojí až na 89 příčce žebříčku délky života podle zemí; průměrný Český muž žije o 11 let déle než jeho Ruský protějšek," varuje Stránský.

"Méně mužů celkem a více těch opilých znamená ztrátu reprodukční síly, což vede ke stagnaci v růstu populace. Méně pracujících občanů znamená ztrátu příjmů do státní kasy a následný rozpad ekonomiky a infrastruktury – jak té státní, tak té společenské. Toto vše vysvětluje, proč bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv označil alkoholismus za „největší ruský problém"," dodal.

V Rusku se tak podle lékaře rozšiřuje narkomanie. Podle Organizace spojených národů vede Rusko ve světě v intravenózním používání rekreačních drog. Tvrzení šéfa Federální služby pro kontrolu obchodování s drogami (FSKN) Viktora Ivanova, že „neexistují žádné chemické látky, které by byly účinné pro léčbu narkomanie", odhaluje podle Stránského tragickou neschopnost a ignoranci oficiálních agentur pro řešení této problematiky.

"To má ve spojení s tím, že Rusové jsou náchylnější než kdokoliv jiný ke konspirativním teoriím (mezi ně patří i ta, že HIV je mýtus šířený Západem s cílem podkopat Rusko) obrovské důsledky: dnes Rusko vede svět v tempu nárůstu HIV a s nemocí s tím spojených, jako je hepatida (převážně zhoubný typ C). Korupce, kvůli které stoupají ceny léčby (i když léky jsou dnes vyráběné v Rusku) znamená, že pouze 30 procent všech HIV nakažených Rusů dostane adekvátní léčbu. Smrtelná nemoc se tak šíří dál," obává se Stránský.

"Aby toho nebylo málo, v důsledku současné ekonomické krize jsou snižovány výdaje, včetně do zdravotnictví. V Rusku je dnes běžné, aby si ambulantní pacienti hradili nejen léky, ale i rentgeny, které ještě před rokem byly zdarma. Ze zbývajících státních zdravotnických zařízení, trpí 40 procent hlubokým nedostatkem personálu. Podle mezinárodní analytické organizace RAND je zdravotnictví nejen financováno nedostatečně, ale neexistují žádné jasně definované celkové strategie, které by adekvátně mapovaly a řešily současné problémy," vysvětlil.

"Zdravotní stav populace kteréhokoliv státu přímo souvisí s jeho společenskou a ekonomickou budoucností. Pro Rusko to není žádná dobrá zpráva. A vlastně ani pro nás," uzavřel.

Související

Více souvisejících

Martin Jan Stránský Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy