Praha – Objektiv je nejstarší český cestovatelský magazín, který už od roku 1987 vysílá Česká televize. Poslední dobou si ale na něj diváci stěžují. Nejde přitom o obsah, ale o moderátorku. Některým se totiž nelíbí, že pořadem na České televizi provádí Slovenka.
Anetta Kubalová moderuje Objektiv už od roku 2014. Jak se ale zdá, divákům vadí, že moderátorka České televize mluví slovensky. Na facebookové stránce se už dlouhé měsíce objevují rozzlobené příspěvky, v nichž si lidé stěžují. Nevadí jim samotná moderátorka, ale fakt, že mluví slovensky. Mnozí poukazují na to, že jiní slovenští novináři nebo herci působící v Česku česky mluví.
„Váš pořad mám moc ráda, jediné co se mi nelíbí je,že ho poslední dobou uvádí paní, která hovoří slovensky. Nemám nic proti Slovákům,ale opravdu mě vadí na českém pořadu,aby ho uváděla slovensky hovořící paní. I slovenští herci,kteří hrají v českých seriálech hovoří česky. Žiji v České republice a tak si myslím, že by český pořad měl být uváděn v českém jazyce,“ stěžovala si už v listopadu 2016 divačka Ivana Herčíková.
„To máme nedostatek komentátorů, nebo proplácíte cesťáky, že jste Objektiv předali Slovákům? Musel jsem to přepnout, vy jste ale vlastenci, pomatenci! P.S. Nemám nic proti Slovákům, až je budu chtít, tak si přepnu třeba na JOJ, nebo si zajedu do Bratislavy... Jste hňupi...“ zlobil se v lednu další divák.
„Ať to uvádí kdokoli, třeba černoch, ale ať mluví Česky, viz Koranteng!!!“ přisadil si další. „Ještě se vám nepodařilo sehnat českou moderátorku? Ani se mi nechce věřit. Ani tomu, že se tak inteligentní Anetta dosud nebyla schopná naučit česky,“ píše Lukáš Kaufmann.
Kritické hlasy kvůli Kubalové se na facebooku objevují už měsíce, v posledních dnech ale znovu zesílily. „Proč je ve Vašem pořadu na České televizi slovenská moderátorka?!“ tázal teď další divák.
K otázce slovenské moderátorky se už před časem vyjádřila i samotná ČT. „Tvůrci pořadu Objektiv se změnou moderování a angažmá Anetty Kubalové do role moderátorky zabýval dlouho a odpovědně,“ uvedla televize s tím, že tým Objektivu v přípravné fázi pečlivě procházel obě hlavní varianty moderování - tedy češtinu a slovenštinu. „Paní Kubalová absolvovala mimo jiné sérii pilotních testů před kamerou a přednost nakonec dostala jednoznačně slovenština. Rozhodnutí bylo konzultováno v dramaturgické, režijní i právní rovině,“ uvedla ČT. Sama televize prý za nejdůležitější považuje skutečnost, že pilotní i premiérová vystoupení paní Kubalové lze bez pochyby označit za inteligentní, vysoce profesionální, kultivované, příjemné a po zralé úvaze i plně srozumitelné a to nejen v míře, která náleží víkendovému cestovatelskému magazínu televize veřejné služby. „Uvědomovali jsme si samozřejmě od začátku našeho rozhodování, že de iure lze slovenštinu považovat tzv. cizí jazyk, ale podle našeho nejlepšího svědomí a vědomí nelze právě o slovenštině uvažovat tímto způsobem a přiřknout jí přívlastek „cizí“ naprosto bez výhrad. Nechceme se odvolávat jen na dlouhé dekády soužití Čechů a Slováků v jednom státě, ale mimo jiné na to, že slovenština je stále, součástí našeho kulturního a sociálního prostoru,“ dodala ČT.
Související
Nástupce Václava Moravce není znám. Nový pořad ČT začne na konci srpna
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
Aktuálně se děje
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
31. července 2026 21:11
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
31. července 2026 20:34
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
31. července 2026 19:52
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
31. července 2026 19:03
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
31. července 2026 18:15
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
Předposledního červencového dne roku 1971, tedy přesně před 55 lety, se podařilo prvnímu Čechovi v historii přeplavat Lamanšský průliv mezi Francií a Velkou Británií. Jmenoval se František Venclovský a průliv za svůj život překonal hned dvakrát.
Zdroj: Lucie Žáková