Sexuální obtěžování: Jak je na tom Česko v porovnání se světem?

Praha - Je večer, ulice jsou prázdné a vy jde sama městem. Zničehonic se objeví před vámi skupina mladíků, možná popíjejí, kouří, hlasitě se baví. Ať jste žena z jakékoliv země, nejspíš vás to poněkud znervózní. Tato situace může skončit nevinně, bezproblémově, vy projdete a nic se neděje. V horším případě máte však ke své nervozitě pádné důvody.

Sexuální obtěžování je velmi rozšířený problém. Může se s tím potkat téměř kdokoliv, bez ohledu na věk, rasu, povolání nebo dokonce pohlaví. Je rozšířené ve firmách, v kancelářích i filmové produkci, nevyhýbá se ani politikům a političkám. "Znásilnění je extrémní podobou sexuálního obtěžování, není ovšem jeho jedinou formou," tvrdí Rachel Jewkes ze světového programu, která se zaměřuje na pomoc ženám a dívkám se sexuálním traumatem.

Začít to může nevinným pošťuchováním či flirtováním, které však velmi brzo překročí veškeré hranice přijatelnosti. Pokud jdete takhle večer ulicí, jste sama, a hlouček stojící opodál na vás křičí oplzlé řeči, ale k ničemu dalšímu nedojde, máte štěstí, ovšem nepříjemné pocity se vás budou držet ještě dlouho. A celosvětová kampaň #MeToo ukázala, že se nejedná o žádnou ojedinělou záležitost.

Zatím neexistuje žádná studie, která by se zabývala sexuálním obtěžováním celosvětově. Dostupná čísla však potvrzují, že je to problém všech žen i mužů napříč planetou. V Asii je například mnohdy problémem, že společnost stále má zakořeněno, že žena nemůže být rovná muži. "Veřejný prostor je doménou mužů, zejména v jižní Asii. Řídí politiku i firmy, rozhodují o životě žen," tvrdí Jewkes.

Muži mají pak pocit, že jsou lepší než ženy a můžou si dovolit víc. A když začnou být ulice nebezpečné, je to pro ně záminka, proč držet manželky a dcery doma, čímž si potvrzují svůj vliv nad nimi. Celým světem otřásly případy hromadného znásilnění, kterým jsou ženy v Indii vystavené, přesto "jen" 44 procent má osobní zkušenosti s obtěžováním, 78 procent pak bylo vystaveno nepříjemným sexuálním narážkám na veřejnosti.

"Je to ohromné číslo, ale v porovnání se zbytkem kontinentů patří Indii spíše k těm bezpečnějším. Údaje z roku 2015 tvrdí, že ve Vietnamu se se sexuálním obtěžování setkalo až 87 procent žen, v Kambodži 77 procent, následuje pak Bangladéš se 57 procenty," řekla Jewkes.

Data chybí z Blízkého východu a severní Afriky. Kampaň #MeToo se zde nijak silně neprosazovala, což ovšem neznamená, že by se problém tomuto regionu vyhnul. "Je tady mnoho důvodů, proč to ženy zatajují. Slyšela jsem spoustu zvěstí, ale nepřizná se k tomu nikdo," tvrdí Lina Abirafeh, která se zabývá ženskými studiemi v arabském světě. Podle ní ve společnosti vládne přesvědčení, že žena si může za sexuální obtěžování sama. Kdyby přišla oběť s výpovědí, velmi pravděpodobně by to státní orgány neřešily.

Podle oficiálních čísel je však situace opravdu vážná. Například v Egyptě se sexuálním obtěžování setkalo téměř 99 procent žen. V některých státech je navíc stále zvykem provdávat nezletilé dívky, které sotva dosáhly puberty. Tato praktika je dodnes běžná třeba v Somálsku nebo Jemenu, v Jordánsku se navíc viník může vyhnout trestu, jestliže svou oběť pojme za ženu. Ve zbylých částech Afriky je zločinnost vůči ženám nesmírně vysoká, sexuální obtěžování zde mnohdy nabírá podobu znásilnění.

Kampaň #MeToo odstartovala ve Spojených státech, není proto divu, že Severní Amerika má problémů se sexuálním obtěžováním dost. "Zdaleka se to netýká jen Hollywoodu, ženy jsou obtěžování vystavené ve všech společenských sférách a pracovních pozic," říká Ted Bunch ze sociální skupiny A Call to Men, která se snaží nabádat muže k tomu, aby se aktivně postavili za obranu žen.

Podle výzkumu se s nepříjemnými pokřiky na ulici setkalo kolem 65 procent žen v USA, 23 procent se s obtěžováním setkalo na pracovišti a 37 procent se bojí v noci chodit bez doprovodu domů. V Kanadě se zase 80 procent znásilnění odehraje v domovech, ke dvěma procentům případů došlo během rande s potenciálním budoucím partnerem.

I Evropou v posledních pár měsících hýbou sexuální skandály. Server Politico přišel s rozsáhlou reportáží o tom, jakým způsobem se kupčí v Bruselu s hlasy a že prostitutky, případně "protislužby" atraktivních asistentek jsou prakticky každodenní záležitostí. Britským parlamentem zase nedávno otřásl sexuální skandál, který mohl položit i celou vládu premiérky Theresy Mayové.

Podrobnější data ukazují, že ženy ze Skandinávie spíše častěji čelí fyzickému násilí, domácí násilí pak nejvíce hrozí ženám z Pobaltských států a ze Spojeného království, kde se přes 64 procent žen setkalo na veřejnosti s nepříjemnou sexuální pozorností.

A jak je na tom Česká republika? Případů sexuálního obtěžování v práci je podle odborníků hodně, ale na rozdíl od západních států tady o nich nikdo nechce mluvit. Oběti nemají zastání. Většina společnosti si navíc myslí, že flirtování, narážky, posílání nahých fotografií nebo erotických zpráv je sexuálně zdravé, aniž by se zabývali tím, zda to příjemci je příjemné či ne.

"České ženy jsou málo psychicky emancipované. Když jim v kanceláři někdo pochválí hezké nohy, je to kompliment, ale v USA už je to sexuální skandál," řekl sexuolog Petr Weiss. Vždy by mělo záležet na tom, jak se daná žena cítí, zda jí je taková pozornost příjemná či ne. Případy sexuálního obtěžování se v Česku téměř neřeší, bylo by ovšem naivní si myslet, že naše země je bez problémů.

V Česku není příliš studií, které by se tímto problémem zabývali. Poslední data společnosti Gender Studies ukazují, že zhruba 28 procent se setkalo s obtěžováním přímo na pracovišti, v ulicích se to ovšem děje mnohem častěji. Nejčastěji jsou oběťmi sexuálního obtěžování ženy a iniciátory muži, ovšem i muži můžou být obětí. Na 13 procent mužů má s obtěžováním na pracovištích osobní zkušenosti.

Podle Gender Studies patří mezi nejčastější formy sexuálního obtěžování sexuálně podbarvené vtipy či řeči, narážky na soukromý život, ukazování erotických časopisů, posílání lechtivých obrázků e-mailem, okukování, nechtěný tělesný kontakt, nabídky na schůzku i přes nezájem nebo obtěžující telefonáty, e-maily a SMS zprávy.

Související

Více souvisejících

Sexuální obtěžování Česká republika ženy Muži společnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy