Rodina a přátelé se dnes v pražské svatovítské katedrále rozloučili se slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem, který zemřel v pátek 24. února v Praze. Bylo mu 84 let. Obřad byl jen pro zvané, veřejnost do chrámu nemohla.
Mezi pozvanými byl i rodinný přítel a bývalý prezident Václav Klaus, který dorazil s manželkou Livií a pronesl smuteční řeč. Mši sloužil kardinál Dominik Duka. Obřad skončil vynesením rakve pokryté květinami, filmovými pásy a černým kloboukem, který zesnulý režisér nosil.
Rozloučení se účastnili zástupci české i slovenské kultury. Mezi prvními přišel režisér a kameraman F. A. Brabec, který spolupracoval s Jakubiskem na jeho filmu Bathory. Podle Brabce bude nyní chybět Jakubiskovo vizionářství a nadhled a jeho schopnost podívat se na svět jinými očima. "Myslím, že jsme tady všichni moc 'na zemi'. Málokomu se podařilo to co jemu. Uměl reálný svět zpoetizovat tak, že byl mnohem zajímavější a výtvarnější," řekl ČTK Brabec při příchodu na mši.
Mezi přítomnými byly osobnosti kulturního i společenského života. Dorazili například režiséři Jiří Strach a Zdeněk Troška, Kateřina Žbirková, hudebníci Ondřej Soukup, Jaroslav Svěcený a Martin Kratochvíl, moderátorka a zpěvačka Martina Kociánová nebo herec Jaromír Nosek.
Uvnitř katedrály byla podle zpravodaje ČTK vedle rakve umístěna Jakubiskova černobílá fotografie a po stranách věnce, mezi nimi například od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, českého ministerstva kultury či od slovenských a českých filmařů. Věnec od rodiny měl podobu filmové kamery. Na pěti malých obrazovkách před smuteční obřadem běžely ukázky z Jakubiskových filmů a chrámem zněla píseň Môj Bože v podání Kataríny Knechtové z jeho snímku Bathory.
Po mši se ujal slova někdejší prezident Klaus, kterého o smuteční řeč požádala Jakubiskova manželka Deana Horváthová. Dnes před smutečními hosty uvedl, že ač věděl o Jakubiskových zdravotních problémech, zpráva o jeho úmrtí jej překvapila. Mnozí přítomní podle něj spoluprožívali režisérovo těžké desetiletí. Jeho život několikrát visel na vlásku, ale z nového srdce (v květnu 2012 Jakubisko absolvoval v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny transplantaci srdce) se stále radoval, řekl bývalý prezident. I když jsme věděli, že je jeho stav vážný, stejně jsme si namlouvali, že je nesmrtelný jako jeho filmy, uvedl. Jakubiska ve smutečním projevu charakterizoval jako velkého člověka, úžasného režiséra a dobrého přítele. Podle něj se Jakubisko volně pohyboval v prostoru i času, proto i ve svých filmech sahal do historie, a objevoval pro diváky věci, události a osobnosti, o kterých nevěděli nebo netušili.
Na závěr obřadu byla z chrámu vynesena rakev za zvuku skladby z Jakubiskovy pohádky Perinbaba. Jejímu nakládání do přistaveného auta pak před katedrálou přihlížela veřejnost.
Pro ni byl vchod do chrámu kvůli smutečnímu rozloučení uzavřen zhruba dvě hodiny před jeho začátkem. Cizinci, kteří si chtěli v tu dobu chrám prohlédnout, tak byli překvapeni, že se nedostanou dovnitř.
Jakubisko patřil k nejznámějším slovenským umělcům a přezdívalo se mu "slovenský Fellini" či "Fellini východu". Za svou kariéru natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů. K jeho nejznámějším dílům patří Tisícročná včela, Perinbaba, Nejasná zpráva o konci světa či Bathory. Datum premiéry jeho posledního filmu Perinbaba a dva světy zatím oznámeno nebylo.
Související
Poslední rozloučení s Jakubiskem bude o víkendu v katedrále svatého Víta
Juraj Jakubisko dostal Slovensko do velkého filmového světa, řekla Čaputová
Juraj Jakubisko , Katedrála sv. Víta , Václav Klaus , poslední rozloučení s M. Žbirkou (19.11.2021)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 1 hodinou
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 2 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 2 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 3 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 3 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 4 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 4 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 4 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 5 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 5 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 5 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 6 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 6 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 6 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 7 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 8 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 8 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 9 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 10 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák