V Krkonoších hrozí laviny, platí druhý stupeň nebezpečí

V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V lavinových lokalitách hrozí laviny z mokrého sněhu, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. 

Na hřebenech Krkonoš je 80 až 140 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech.

"Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech pět centimetrů sněhu v kombinaci se severozápadním větrem. Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta, pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá. Odpoledne se bude oteplovat a srážky budou dešťové. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi.

"Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Biały Jar. Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě ani přístupové cesty.

Horská služba zveřejnila analýzu nedávné laviny na polské straně Krkonoš v lokalitě Biały Jar. Uvolnil ji 11. února zřejmě lyžař, jehož hůlka nalezená v místě spustila rozsáhlou pátrací akci, do které se zapojily desítky horských záchranářů z obou stran hranice. Tehdy platil druhý stupeň lavinového nebezpečí.

"Výška odtrhu laviny byla 20 až 110 centimetrů, délka odtrhu 250 metrů. Samotná lavina pak měřila půl kilometru. Pátrací akce, která trvala čtyři hodiny a 20 minut se zúčastnil jeden pes a 47 záchranářů z polského GOPR a čtyři psi a 36 záchranářů z české Horské služby," uvedli na webu zástupci horské služby (HS). Horští záchranáři při pátrací akci nikoho v lavině nenašli.

Podle horské služby tří velké laviny sjely v Krkonoších v období 2. až 5. února v lavinových katastrech, také v těchto případech se nikomu nic nestalo. Tehdy platil v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Dvě z nich se uvolnily v Malé a Velké kotelní jámě, obě měřily kolem 700 metrů. Třetí lavina se uvolnila v Obřím dole v lokalitě Úpské hrany. Délka této laviny byla přes jeden kilometr, uvedla HS.

Největší lavinové neštěstí v novodobých dějinách Krkonoš se stalo v lokalitě Biały Jar 20. března 1968, lavina si tam tehdy vyžádala 19 obětí.

Související

Více souvisejících

Laviny Krkonoše horská služba

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zesílí útoky na ukrajinské sklady se západními zbraněmi, slíbil Šojgu

Rusko otevřeně avizuje, že zesílí útoky na Ukrajinu. Ministr obrany Sergej Šojgu v úterý řekl, že budou cílit na sklady se zbraněmi poskytovanými Západem. Kyjev by měl brzy obdržet další klíčovou vojenskou pomoc ze Spojených států amerických. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy