V Krkonoších hrozí laviny, platí druhý stupeň nebezpečí

V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V lavinových lokalitách hrozí laviny z mokrého sněhu, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. 

Na hřebenech Krkonoš je 80 až 140 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech.

"Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech pět centimetrů sněhu v kombinaci se severozápadním větrem. Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta, pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá. Odpoledne se bude oteplovat a srážky budou dešťové. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi.

"Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Biały Jar. Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě ani přístupové cesty.

Horská služba zveřejnila analýzu nedávné laviny na polské straně Krkonoš v lokalitě Biały Jar. Uvolnil ji 11. února zřejmě lyžař, jehož hůlka nalezená v místě spustila rozsáhlou pátrací akci, do které se zapojily desítky horských záchranářů z obou stran hranice. Tehdy platil druhý stupeň lavinového nebezpečí.

"Výška odtrhu laviny byla 20 až 110 centimetrů, délka odtrhu 250 metrů. Samotná lavina pak měřila půl kilometru. Pátrací akce, která trvala čtyři hodiny a 20 minut se zúčastnil jeden pes a 47 záchranářů z polského GOPR a čtyři psi a 36 záchranářů z české Horské služby," uvedli na webu zástupci horské služby (HS). Horští záchranáři při pátrací akci nikoho v lavině nenašli.

Podle horské služby tří velké laviny sjely v Krkonoších v období 2. až 5. února v lavinových katastrech, také v těchto případech se nikomu nic nestalo. Tehdy platil v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Dvě z nich se uvolnily v Malé a Velké kotelní jámě, obě měřily kolem 700 metrů. Třetí lavina se uvolnila v Obřím dole v lokalitě Úpské hrany. Délka této laviny byla přes jeden kilometr, uvedla HS.

Největší lavinové neštěstí v novodobých dějinách Krkonoš se stalo v lokalitě Biały Jar 20. března 1968, lavina si tam tehdy vyžádala 19 obětí.

Související

Ilustrační fotografie.

Ve Francii našli pátou a šestou oběť nedělní laviny

Nedělní sesuv laviny v Horním Savojsku ve francouzských Alpách si vyžádal šest obětí. Pátou oběť nalezli horští záchranáři v neděli pozdě večer, šestou dnes dopoledne, informovala agentura AFP. Podle ní jde o jedno z nejhorších lavinových neštěstí ve francouzských Alpách za poslední roky.

Více souvisejících

Laviny Krkonoše horská služba

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 23 minutami

před 50 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy