V Krkonoších roste lavinové riziko, v sobotu může být vyhlášen 1.stupeň

V Krkonoších po sněžení roste tendence lavinového nebezpečí. V sobotu by mohl být opět vyhlášen nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, informovala dnes na webu Horská služba Krkonoše. Na hřebenech Krkonoš je deset až 45 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.

Teď jsou Krkonoše bez lavinového nebezpečí. Kvůli silnému větru se dnes opět nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do 60 km/h, uvedli na webu vlekaři.

"Na ledovou vrstvu napadlo za posledních 24 hodin osm centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním větrem. V současné době se na horách teploty pohybují okolo nuly a na hřebenech jsou srážky sněhové, pod 1200 metrů na mořem jsou srážky smíšené," uvedl dnes v ranním hlášení Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Na hřebenech Krkonoš by mělo dál sněžit. "Sněhová pokrývka je vlhká, s klesající nadmořskou výškou je sněhová pokrývka mokrá až podmáčená. Během dne budou srážky na hřebenech hor sněhové až smíšené," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v současné zimní sezoně vyhlášen 12. prosince. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 13. prosince a opět kleslo na první stupeň 25. prosince. Horská služba odvolala nejnižší první stupeň lavinového rizika 2. ledna.

Sněžku dnes opět zasáhl velmi silný vítr, podle dat z měřicí stanicePoštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru ráno v nárazu dosáhla více než 115 km/h. Ve čtvrtek zasáhl Sněžku orkán, rychlost větru tam dosáhla v nárazu okolo 130 km/h. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Také dnes není kvůli větru v provozu horní úsek lanovky na Sněžku, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

Na Sněžce byla dnes ráno mlha a dva stupně pod nulou. U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 bylo ráno kolem nuly, zataženo, 14 centimetrů sněhu, z toho osm nového a vítr dosahoval rychlosti kolem 36 km/h, uvedla horská služba.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Dnes má být v Královéhradeckém kraji zpočátku zataženo s občasným deštěm, zejména na horách, odpoledne přechod k proměnlivé oblačnosti, místy přeháňky, nad 1000 metrů a večer nad 700 metrů sněhové. Nejvyšší teploty budou nad nulou, mezi pěti až osmi stupni Celsia, na horách mezi jedním až čtyřmi stupni. Podobně má být v sobotu.

Související

Více souvisejících

Krkonoše horská služba

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 8 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí

Izraelské letectvo v noci na dnešek podniklo nejintenzivnější letecké údery na pásmo Gazy od 19. ledna, kdy začalo platit příměří. Svědci uvedli, že ostřelování začalo dělostřelectvem v severozápadní části Gazy, než se do akce zapojilo více než 20 izraelských stíhacích letounů, které zaútočily na cíle v Gaze, Rafáhu a Chán Júnisu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy