Praha - Pokutu ve výši 950 000 korun uloženou za problémy při opravě Karlova mostu a údajné znehodnocení národní kulturní památky hlavní město Praha platit nebude. Správní delikt byl promlčený, potvrdilo v pondělí ministerstvo kultury.
"21. ledna 2011 došlo v řízení o uložení pokuty za znehodnocení národní kulturní památky Karlův most k promlčení správního deliktu hlavního města Prahy," uvádí ministerstvo na svých webových stránkách.Ministerstvo kultury zveřejnilo rozhodnutí o zastaveném řízení v okamžiku, kdy se s ním měli možnost seznámit všichni účastníci řízení."Z pohledu ministra, dlouholetého starosty i z pohledu běžného občana je samozřejmě těžko přijatelné, že se něco takového táhne bez výsledku rok až do promlčení. Celé to přehazování z Prahy do Plzně a zpátky považuji za nefunkční. Jeden článek v řetězci udělá dvakrát chybu a jste prakticky bezbranní. Možná by stálo za to, zamyslet se celkově nad pravidly správního řízení, protože tady je evidentně něco špatně," komentoval výsledek ročního snažení ministr kultury Jiří Besser.Správní řízení proti Praze hodnocené podle paragrafu 37 odstavce 2 památkového zákona zahájil Plzeňský kraj na základě znehodnocení památkového hodnoty Karlova mostu způsobeným při jeho rekonstrukci.Dne 15. prosince 2009 ministerstvo kultury z důvodu nečinnosti pražského magistrátu, odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu předalo věc Krajskému úřadu Plzeňského kraje, odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Dne 21. ledna 2010 prvoinstanční orgán zahájil řízení. Dne 30. března prvoinstanční orgán vydal rozhodnutí a doručil ho účastníkovi řízení, který se následně odvolal. Případ si pak převzalo ministerstvo kultury, které celou věc předalo zpět prvoinstančnímu orgánu. Do konce roku 2010 se opakovalo odvolávání účastníků proti rozhodnutí prvoinstančnímu soudu a tím pádem došlo k promlčení správního deliktu.
"Krajský úřad učinil vše proto, aby řízení proběhlo v souladu s právním řádem. Úřad se musel zejména vypořádat s veškerými námitkami, ustanovit znalce, vyčkat jeho závěrů a nemohl opomenout práva účastníka řízení, které se tak z procesních důvodů neustále prodlužovalo," uvedla ke kauze mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová."Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR s politováním přijala informaci, že správní delikt ve věci znehodnocení Národní kulturní památky Karlův most, spáchaný vlastníkem památky Hlavním městem Praha, byl promlčen. Toto je černý den pro českou památkovou péči," uvedl za asociaci Martin J. Kadrman."Tím, že nebyl viník znehodnocení národního klenotu potrestán, byl vyslán signál všem majitelům kulturních památek, že tyto chráněné objekty mohou bez obav znehodnocovat a ničit. Asociace ASORKD v návaznosti na dnešní vyjádření ministra kultury Jirího Bessera očekává, že Ministerstvo kultury ČR bude iniciovat změnu pravidel správního řízení, aby se takový ostudný výsledek vyšetřování památkových kauz již nikdy nemohl opakovat," dodal Kadrman.
Související
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Předpověď počasí: Co přinese první květnový prodloužený víkend?
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
včera
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
včera
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
včera
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
včera
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
včera
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
včera
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
včera
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
včera
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
včera
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
včera
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
včera
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
včera
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
Poslední dny zbývají z letošního dubna, už v pátek se rozběhne květen. Není tak divu, že meteorologové už tuší, jak v Česku bude po většinu následujícího měsíce. Prozradili to v nejnovějším měsíčním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě