MMR v dubnu spustí podporu pro obce k pořízení bydlení pro utečence

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje v dubnu spustit program podpory pro obce a kraje k zajištění bydlení pro uprchlíky. Peníze by se využívaly na pořízení či rekonstrukce bytů. Úřad usiluje o peníze z EU. Novinářům to dnes před jednáním vlády řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

"Připravujeme program, který by měl být pro obce a kraje. Předpokládáme jeho spuštění v dubnu. Ta platnost by byla ale zpětně, protože některé obce už nyní mají zrekonstruované nějaké prostory, které se dají poskytnout k ubytování. Byl by to program pro obce pro bydlení dlouhodobějšího typu," uvedl Bartoš.

Z programu by bylo možné získat podporu na rekonstrukce i pořízení. Bartoš zmínil možnost budování montovaných domů. "Bavíme se o parametrech. Odborníci před přílišnou koncentrací lidí a vytváření zón varují," řekl ministr.

Bartoš řekl, že program představil hejtmanům na předchozím jednání. Pravidla a podoba se podle něj nyní nastavují. Jasná zatím není ani částka, která by se vyčlenila. Vláda o tom bude jednat. Ministr zmínil, že s kolegy z dalších zemí vyjednává také v EU o poskytnutí "balíku peněz" pro země, kam uprchlíci z Ukrajiny míří. Šéf resortu řekl, že nyní je možné využít k řešení nevyčerpané peníze z evropských dotací, což je pro Česko asi 250 milionů korun. "To v danou chvíli situaci vůbec neřeší. Skutečně se bavíme o vyšších miliardách korun, které by v humanitárním fondu pro země měly být," dodal ministr.

Poskytování podpory obcím na dlouhodobé bydlení doporučují experti na problematiku začleňování. Poukazují na to, že pro úspěšnou integraci je nejvhodnější, pokud lidé nežijí v odlehlejších zařízeních, ale v běžných bytech. Sociolog Daniel Prokop před nedávnem zmínil, že podle souhrnných mezinárodních studií zhruba dvě třetiny uprchlíků v zemi zůstávají. Do Česka uprchlo od začátku ruské invaze na Ukrajinu přes 200.000 lidí. Víc než polovinu z nich tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie.

NKÚ vyčítá MMR, že rozdělovalo dotace bez znalosti potřeb policie či hasičů

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nastavilo podporu pro zvýšení připravenosti k řešení a řízení rizik a katastrof, aniž znalo potřeby hasičů, policie a záchranářů, tedy základních složek integrovaného záchranného systému (IZS). Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který zjišťoval, jak MMR, ministerstvo vnitra a devět vybraných příjemců podpory nakládalo v letech 2018 až 2022 s penězi Evropské unie a státního rozpočtu určenými na řešení katastrof. 

Více souvisejících

Ministerstvo pro místní rozvoj uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy