Praha - V roce 2003 odešlo do zahraničí z českého lékařství okolo 60 lékařů, v roce 2009 to již bylo okolo 220 lidí. Na těchto číslech je vidět, že se české zdravotnictví pomalu ocitá v krizi, řekl v úterý novinářům prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.
"Nejčastěji odcházejí lékaři ve věku mezi 30 a 40 lety, tedy plně kvalifikovaní lékaři, kteří by mohli dále vzdělávat své mladší kolegy a měli by před sebou dlouhou profesní kariéru. Bohužel se ale setkáváme i s odlivem čerstvých absolventů, kteří ještě nezačali v českém zdravotnictví ani pracovat," popsal Kubek.Zároveň také klesá počet absolventů oboru všeobecného lékařství, v roce 2003 jich bylo 874, v roce 2009 již jen 784. "Tuto statistiku také považuji za varující. Domnívám se, že absolvent Karlovy univerzity by měl léčit pacienty v Kolíně nad Labem, nikoliv v Kolíně nad Rýnem," uvedl prezident komory.Důvodů pro takovou personální krizi v lékařském stavu je podle komory hned několik. "Zejména se jedná o nízký plat, kdy svou mzdu lékař na dobrou úroveň dostane pouze přesčasovými hodinami. Pak ale nemá čas ani na odpočinek nebo sebevzdělávání. Dále je to také špatná organizace práce, kdy lékař vykonává i práce, které by mohl dělat méně kvalifikovaný personál. V neposlední řadě je nutné zmínit také chronické nedodržování zákoníku práce a norem o bezpečnosti práce. Bez tohoto porušování by české zdravotnictví již dávno nefungovalo," nastínil prezident komory.Česká lékařská komora proto vyzvala lékaře, aby se připojili k protestní akci lékařských odborů. Ty na jaře vyzvaly lékaře zaměstnané v nemocnicích, aby podali výpověď z pracovního poměru koncem roku 2010.Tímto krokem chtějí prosadit, aby se základní plat nastupujícího lékaře vyšplhal k 1,5násobku průměrné mzdy v České republice, a až trojnásobku pro plně graduovaného lékaře. Tedy, aby se mzda pohybovala od 35 do 70 tisíc korun. Už v dnešní době se plat graduovaného lékaře pohybuje v průměru okolo 45 tisíc korun, jsou v něm ale zahrnuty všechny příplatky a služby."Myslím si, že po 20 letech čekání je čas konečně vyjádřit tuto nespokojenost. Celý problém by dokázal vyřešit přesun tří až čtyř miliard korun do zdravotnictví. To je v možnostech českého hospodářství, volba je tak na našich politicích," uzavřel Kubek.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
před 1 hodinou
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
před 2 hodinami
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
před 3 hodinami
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
před 3 hodinami
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
před 4 hodinami
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
před 5 hodinami
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
před 6 hodinami
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
před 7 hodinami
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
před 7 hodinami
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 8 hodinami
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 9 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 10 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 11 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
Historií jsou odvety play-off měly Evropské i Konferenční ligy. V obou soutěžích měl český fotbal své zástupce, přičemž o osmifinále EL bojovala dosud neporažená Viktoria Plzeň, o osmifinále EKL zase pro změnu hrála Olomouc. Přestože větší pravděpodobnost postupu u většiny českých fanoušků mohla mít vzhledem k její dosavadní sérii neporazitelnosti Plzeň, naopak právě ona tuto svou šňůru přetrhla, když v odvetě s Panathinaikosem Atény prohrála na penalty. To olomouckému postupu do osmifinále se možná nevěřilo, přesto Hanáci svůj největší klubový úspěch přetavili ve skutečnost, když i s notnou dávkou štěstí porazili švýcarské Lausanne na jeho umělém trávníku 2:1.
Zdroj: David Holub