Praha - Dnes proběhlo druhé kolo jednání se zdravotními pojišťovnami o úhradách v segmentech akutní i následné a dlouhodobé péče pro rok 2016. Zástupci poskytovatelů odmítli návrhy zdravotních pojišťoven, protože obsahovaly návrh na zachování úhrad z roku 2015, u následné a dlouhodobé péče dokonce návrh na jejich snížení (snížením úhrady při překročení časového limitu). Informovala o tom Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).
Návrhy nemocnic i zdravotních pojišťoven dostane ministerstvo zdravotnictví, které má do konce roku vydat úhradovou vyhlášku.
Předseda AČMN Eduard Sohlich ČTK řekl, že nemocnice požadovaly navýšení úhrad, které by odpovídalo růstu výběru pojištění, jež se za první pololetí blíží pěti procentům, takže za celý rok by pěti procent mělo dosáhnout. "Čili chceme opravdu jen to, co by pojišťovny měly na účtech, nechceme nějaké nereálné navýšení úhrad," zdůraznil.
"Druhou věc, co bychom chtěli, protože se pořád mluví o navýšení platů zdravotnických pracovníků, aby ve vyhlášce byly jasně deklarované finanční prostředky na navýšení platů," řekl Sohlich. Zdravotní pojišťovny podle něj na jednání tvrdily, že na požadovaný nárůst nebudou mít peníze.
Mluvčí VZP Oldřich Tichý prohlásil, že slibovat cokoliv pro příští rok je ošemetné vzhledem k tomu, že nelze s jistotou přesně říci, jak se bude vyvíjet ekonomika.
"Kdo si ale chce udělat poctivý obrázek, může vyjít z toho, že už zdravotně pojistný plán pro letošní rok počítá s tím, že nemocnicím zaplatíme za péči o dvě miliardy více než loni. A teď navíc vše nasvědčuje tomu, že úhrady pro nemocnice navýšíme ještě skoro o dalších půl miliardy. Naším cílem je, aby naši klienti dostávali nejlepší možnou péči," řekl.
Pokud nemocnice víc peněz nedostanou, hrozí podle Sohlicha, že platy příští rok nenavýší. Ministr přitom navýšení platů slíbil. Nemocnice podle Sohlicha už vyčerpaly všechny rezervy a příští rok nemají z čeho brát. Pro některé nemocnice by to mohlo znamenat zavírání některých oddělení, aby zbývajícím pracovníkům mohly platy stoupnout.
24. prosince 2025 17:03
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , nemocnice , zdravotní pojišťovny
Aktuálně se děje
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
30. prosince 2025 17:19
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě