České Budějovice - V Českých Budějovicích do úterka onemocnělo úplavicí už 54 lidí. Ředitel tamní krajské hygienické stanice (KHS) Zdeněk Velikovský řekl agentuře Mediafax, že příznaky choroby má zatím asi 90 lidí.
„Kultivační vyšetření potvrdila do dneška onemocnění bacilární úplavicí u 54 lidí, klinické příznaky infekčního onemocnění uvádí přibližně devadesát lidí, kteří konzumovali dne 23. července v jednom stravovacím zařízení na okraji Českých Budějovic bramborový salát. Zaznamenali jsme zatím dvě kontaktní onemocnění, tedy případy, kdy nemocní přímo nejedli salát, ale nakazili se běžným kontaktem od infikovaných příbuzných," řekl Velikovský.
Počty prokázaných onemocnění i lidí s klinickými příznaky se ještě mohou měnit. "Zdroj onemocnění je dosud neznámý, výsledky opakovaného vyšetření zaměstnanců stravovacího zařízení budeme mít k dispozici až v dalších dnech,“ dodal Velikovský.
Podle něj pracovníci odboru hygieny výživy KHS i v úterý pokračují v kontrolách prostředí stravovacího zařízení a některých surovin, z nichž byl salát připravený.
Související
Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Aktuálně se děje
včera
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
včera
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
včera
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
včera
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
včera
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
včera
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
včera
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
včera
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
včera
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
včera
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
včera
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
včera
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
včera
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
27. března 2026 21:54
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
27. března 2026 21:01
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
27. března 2026 19:56
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
27. března 2026 19:13
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
27. března 2026 18:29
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
27. března 2026 17:45
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
27. března 2026 16:40
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
Ruský prezident Vladimir Putin se v reakci na tenčící se zdroje státní pokladny obrátil na domácí oligarchy s výzvou, aby finančně podpořili obranný rozpočet země. Podle informací deníku Financial Times hodlá Moskva pokračovat v invazi na Ukrajinu minimálně do doby, než její síly plně ovládnou zbývající části východního Donbasu.
Zdroj: Libor Novák