Praha – Poslanci dnes nepřijali změny navrhované senátory, které se týkaly novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Znamená to mimo jiné, že děti v mateřských školkách budou muset být i nadále očkovány.
Senátoři chtěli, aby mateřské školky měly povinnost pouze zjišťovat stav očkování přijímaného dítěte. Navrhovali také snížit z půlmilionu na 30 tisíc korun horní hranici pokuty, která by hrozila školkám, školám nebo provozovatelům dětských skupin za přijetí dítěte bez dokladu o očkování.
Právě kvůli otázce očkování se ve Sněmovně rozhořela ostrá diskuze mezi zastánci a odpůrci povinného očkování. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že s „tímto výdobytkem českého zdravotnictví bychom neměli hazardovat". Poukázal přitom také na zdravotní rizika, která sebou mohou do Evropy přinést migranti z Afriky. Epidemiologická situace se tak podle něj může během chvíle výrazně zhoršit a proočkovaná populace je záruka toho, že nepropuknou vysoce infekční choroby.
Podle exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) vyvolaly protiočkovací „hysterii" vyvolaly nepodložené informace. Studie podle něho ukazují, že rizika jsou přiměřená. "Pokud by změna prošla, způsobí de facto nepovinnost očkování," uvedl. Další lékař Rom Kostřica (TOP 09) označil snahy omezit očkování za neodpovědné chování rodičů vůči potomkům. Naopak jejich stranická kolegyně Nina Nováková senátní úpravu hájila. Nepopírá podle ní povinné očkování, ale bere rodiče jako partnera.
Ostře proti očkování vystupoval Petr Bendl z ODS, podle kterého je jeho zdraví jeho majetek, nikoliv státu. „Pokud je riziko a stát nařídí povinné očkování, měl by tvrdě platit, pokud dojde k chybě," řekl Bendl, jenž označil hexavakcínu za zločin. Ne všichni občanští demokraté jsou ale proti. Podle lékaře Bohuslava Svobody by mohla hrozit epidemie, pokud by proočkovanou klesla pod 80 procent.
Předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO) s odvoláním na údaje odborníků argumentoval tím, že očkování zabrání ročně 500 úmrtím a 150.000 onemocněním. Pro senátní úpravu hlasovalo 40 ze 181 přítomných poslanců, 97 jich bylo proti. Sněmovní verzi novely dolní komora potvrdila hlasy 148 poslanců, proti jich bylo šest.
Kromě toho senátoři žádali i odstranění ustanovení, podle kterého nebude hlukem hudba při venkovních produkcích. Obce tedy budou mít právo udělovat pořadatelům těchto akcí hlukové výjimky. V novele také zůstane právo hygieniků vstupovat do soukromých bytů kvůli kontrole zdroje hluku, kterým byly překročeny hygienické předpisy. Za odepření vstupu bude hrozit až půlmilionová pokuta.
Původní vládní novela se očkováním v podstatě vůbec nezabývala. Debata vznikla až v Parlamentu. Poslanci ve vládní normě jen snížili navrhované pokuty za prohřešky vůči povinnému očkování dětí.
Předloha tedy i přes námitky Horní komory zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi v původním sněmovním znění.
Související
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
očkování , Mateřské školy / školky , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 1 hodinou
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 2 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 3 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
včera
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
Předpověd počasí pro nadcházející dny naznačuje, že nás čeká chladnější a na srážky velmi bohatý zbytek týdne. Teploty zůstanou pod průměrem a slunečních paprsků bude minimum, přičemž nejvíce deště meteorologové očekávají během nadcházejícího víkendu.
Zdroj: Libor Novák