Praha – Lékaři a nemocnice dostanou za pacienty od zdravotních pojišťoven více peněz. Za lůžkovou péči dostanou nemocnice 2,5 procenta navíc, zubaři si přilepší o 2 procenta. To vyplývá z návrhu úhradové vyhlášky, kterou dnes představil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Návrh také počítá se zvýšením tarifních platů v nemocnicích o pět procent. Odbory původně požadovaly růst o deset procent.
Podle Němečka požadovali navýšení úplně všichni, zdroje prý ale nejsou neomezené. Pokud zdravotníci přijdou s pádnými argumenty, je ještě ochoten s nimi jednat. Úhrady by se tak ještě mohly měnit.
Na úhradách se s pojišťovnami dohodli ambulantní gynekologové, zdravotnická dopravní služba, laboratoře či záchranka. Částečná dohoda je i s dětskými praktiky a u hemodialyzační péče, dodal náměstek. Zvednout by se měla cena práce ambulantních specialistů, fyzioterapeutů a sester o deset procent, upraví to seznam výkonů. Shoda nebyla u akutní lůžkové péče, proto ministerstvo navrhlo růst o 2,5 procenta. Zubaři by měli dostat o dvě procenta peněz víc. Úhrady se mají zvýšit za anestezie, ošetření kazů a amalgámové plomby.
Z návrhu, který dnes představil, vyplývá, že bez limitů by nově měly být platby za porody, péči o novorozence či léčbu nákazy virem HIV. „Porodů je tolik, kolik jich je. V zařízeních, která jsou kvalitní, se budou maminky kumulovat. Není důvod bránit tomu, aby pojišťovna tyto služby uhradila," podotkl Němečkův náměstek Tom Philipp. Regulace se nemají týkat ani ochranné léčby na psychiatrii a léčivých přípravků na vyžádanou péči. U následné péče se má paušál za den hospitalizace zvýšit o 2,5 procenta.
Praktiční lékaři dostanou nově zapacienta 52 korun, musí ale provádět pravidelné preventivní prohlídky. Pokud by tak nečinili, klesne platba na 49 korun. Podle Pilippa nejsou neobvyklé případy, kdy lékař pacienta neviděl i několik let. „To, že pacient nejde k lékaři, nemusí znamenat, že je zdravý. Měl by mít přešetření zdravotního stavu, aby nedošlo k závažnému onemocnění, aniž by o něm věděl. Snažíme se, aby praktický lékař pacienty znal a zajišťoval péči i o ty, kteří se jeví zdraví," uvedl nám náměstek.
Bonusy by se měly vyplácet za pohotovostní služby. Podle ministra totiž represivní cesta neměla velký efekt. Pokud praktici vezmou aspoň deset pohotovostí za rok, dostanou příspěvek 30.000 korun.
Podle Němečka je vyhláška díky ekonomickému růstu v zemi "prorůstová". Odvody do zdravotního pojištění by měly být díky větší zaměstnanosti a zvyšování výdělků větší, také stát zaplatí víc za důchodce, děti či nezaměstnané. Příjmy by měly činit 258 miliard. Podle ministrova náměstka Toma Philippa by bilance měla být příští rok vyrovnaná, návrh vyhlášky z toho vychází.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , Svatopluk Němeček , nemocnice
Aktuálně se děje
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
23. května 2026 18:40
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
23. května 2026 18:04
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
23. května 2026 17:17
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák