Praha - Na 60 tisíc sester a jiných nelékařských zdravotnických pracovníků by v roce 2011 mohlo přijít o možnost vykonávat svou práci samostatně. Zabránit tomu může novela, kterou chystáme ve spolupráci s poslancem Markem Šnajdrem (ODS), řekla v pátek prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.
"Jde o to, že v roce 2011 těchto 60 tisíc pracovníků bude potřebovat prodloužit své registrace, tedy osvědčení o profesní způsobilosti a vzdělávání. Registr takový nápor žádostí nezvládne," vysvětlila Jurásková.
To může způsobit velké problémy nejen nepřeregistrovaným sestrám, ale i nemocnicím. "Rázem by neměly dostatek personálu a ke každé takové neregistrované sestře by bylo třeba pracovníka, který by na ní dohlížel," podotkla.
Jen sester je v Česku podle statistik okolo 80 tisíc, přičemž 45 tisíc z nich má vystavenou registraci. Kolika přesně z nich se týká skončení platnosti registrace v roce 2011, Jurásková odhadnout nedokázala. Je to podle ní ale podstatná část z oněch 45 tisíc.
Problém může podle ní vyřešit novela zákona o podmínkách způsobilosti k výkonu nelékařských povolání. "Je v ní totiž stanoveno, že se délka trvání platnosti registrace prodlouží z šesti na deset let. To nám dá dostatek času k tomu zamyslet se, jak systém registrací reformovat," řekla Jurásková.
Jurásková si stěžuje, že stávající systém je zdlouhavý, finančně nákladný a navíc nejpřísnější v celé Evropské unii. Novela tak chce jeho zkrácení, zjednodušení i zlevnění - nově by poplatek za registraci měl činit 100 korun místo pětistovky.
Novela již jednou do sněmovny doputovala, ministerstvo na ní pracovalo od roku 2007. "Vzhledem k tomu, jak sněmovna fungovala několik posledních měsíců před volbami, tento zákon se nedostal do třetího čtení. To znamená, že se musí projednat celý znovu," vysvětlil Šnajdr.
Nejjednodušší cestou, jak zákon projednat tak, aby se odvrátilo nebezpečí kolapsu sesterského povolání, je podle Šnajdra to, že zákon předloží jako poslaneckou iniciativu. "Při optimálním vývoji může novela začít platit už na přelomu let 2010 a 2011," řekl poslanec.
Dodal, že očekává hladký průběh, protože se jedná o technickou novelu a nikoliv zákon, na němž by se "lámaly politické kordy".
Novela zákona také chce ponechat studium všeobecných zdravotních sester na vyšších odborných školách, umožnit zdravotnickým záchranářům pracovat na lůžkových ARO odděleních, ale i reformovat systém nejnižších zdravotnických pozic. "Ukázalo se, že některé obory asistentů se v praxi neujaly a český systém nemá na jejich financování - ani na platy, ani na vzdělávání," vysvětlila Jurásková.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Aktuálně se děje
včera
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
včera
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
včera
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
včera
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
včera
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
včera
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
včera
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
včera
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
včera
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
včera
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
včera
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
včera
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
včera
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
27. března 2026 21:54
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
27. března 2026 21:01
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
27. března 2026 19:56
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
27. března 2026 19:13
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
27. března 2026 18:29
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
27. března 2026 17:45
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
27. března 2026 16:40
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
Ruský prezident Vladimir Putin se v reakci na tenčící se zdroje státní pokladny obrátil na domácí oligarchy s výzvou, aby finančně podpořili obranný rozpočet země. Podle informací deníku Financial Times hodlá Moskva pokračovat v invazi na Ukrajinu minimálně do doby, než její síly plně ovládnou zbývající části východního Donbasu.
Zdroj: Libor Novák