Praha - České nemocnice bojují se stále rostoucím nedostatkem zdravotních sester. Nejhorší situace je v krajích sousedících s Německem, kde sestrám nabízejí lepší podmínky.
Rychlým řešením by mohlo být podle ministerstva zdravotnictví přijímání personálu z okolních zemí - například z Ukrajiny.
Za fyzicky i psychicky náročnou práci má česká sestra zhruba 20 tisíc hrubého měsíčně. Spousta z nich proto odchází do jiných profesí nebo do zahraničí - pětapadesátiletá Jaroslava Rychtecká už několik let pracuje v Německu. Má tam totiž o dvacet tisíc vyšší plat.
O obor je navíc stále menší zájem a studium je zdlouhavé. Sester tak v českých nemocnicích chybí stovky. Jen v olomoucké fakultní nemocnici chybí asi 20 zdravotních sester, zvláště na specializovaných odděleních. Naštěstí není nedostatek tak velký, aby nemocnice musela omezovat provoz.
Středočeský kraj - seznam zde Plzeňský kraj - seznam zde Praha - seznam zde Ústecký kraj - seznam zde Kraj Vysočina - seznam zde Zlínský kraj - seznam zde Jihočeský kraj - seznam zde Jihomoravský kraj - seznam zde Karlovarský kraj - seznam zde Královehradecký kraj - seznam zde Liberecký kraj - seznam zde Moravskoslezský kraj - seznam zde Olomoucký kraj - seznam zde Pardubický kraj - seznam zdeNejvětší problémy mají středočeská zařízení a ta na severozápadě Čech. V Ústeckém kraji chybí sestry napříč všemi odděleními.
"V první řadě se snažíme hledat a motivovat zdravotní sestry z Česka, nicméně už delší dobu sháníme sestry mimo ČR – na Slovensku a teď nejnověji v Polsku," podotýká mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.
Také ministerstvo zdravotnictví vidí řešení v "dovozu" sester z okolních zemí, zejména pak z Ukrajiny. Stát chystá i zkrácení doby studia a snad i zvyšování mezd - i to by mělo české sestříčky namotivovat. Ze dne na den ale sester nepřibude - zlepšit situaci to může v horizontu několika let.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
před 1 hodinou
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
před 2 hodinami
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
před 2 hodinami
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
před 3 hodinami
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
před 4 hodinami
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
před 5 hodinami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 5 hodinami
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 6 hodinami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 7 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 8 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 9 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 9 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 10 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 12 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
Až 250 tisíc lidí se podle organizátorů dostavilo na sobotní demonstraci spolku Milion chvilek pro demokracii na Letenské pláni v Praze. Vystupující varovali před kroky Babišovy vlády ohledně veřejnoprávních médií. Tématem byly i obranné výdaje, které kritizují i američtí představitelé.
Zdroj: Jan Hrabě