Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dnes jednal s Romanem Prymulou, ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. Po setkání sdělil, že se úhrada léčby tradiční čínskou medicinou ze zdravotního pojištění neplánuje.
Ambulance funguje v královéhradecké nemocnici od října 2015, jeden čínský specialista spolu s českým lékařem tam provozuje akupunkturu a bylinnou terapii, užívají se jen v Česku schválené byliny. Přítomen je tlumočník, aby nedošlo k nedorozuměním. Každý pacient projde nejprve vyšetřením metodami klasické západní medicíny, upřesnil profesor Prymula.
Klinika má být vybudována v nemocnici do dubna 2018, bude tam pak pracovat sedm čínských lékařů, celkem bude mít 30 zaměstnanců.
"Do vlády půjde materiál, který umožní prostřednictvím sponzorského daru čínského partnera výstavbu kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové s náklady zhruba 270 milionů korun," uvedl ministr.
Němeček ocenil, že se nemocnice zaměří také na výzkum tradiční čínské medicíny, kterou podle jeho informací využívají špičková pracoviště jako klinika Mayo v USA či pařížská Sorbonna.
Ministr využití čínské medicíny podporuje, je podle něj blízká metodám českého lázeňství, které svoji účinnost prokázalo. Naopak Česká lékařská komora a Purkyňova lékařská společnost považují čínskou medicínnu za vědecky neověřenou.
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je působení čínských lékařů v Česku nezákonné. Jako nečlenové ČLK mohou vykonávat praxi jen pod dohledem lékaře s odbornou způsobilostí. Čeští lékaři ale dohled nemohou vykonávat, protože čínští lékaři provádějí metody, které čeští lékaři neovládají, a nemají k nim tedy odbornou způsobilost.
Související
Od Fialovy vlády očekáváme lepší komunikaci, ochranu před drahotou a svobodu podnikání, žádají šéfové oborů i experti
Babišova vláda podcenila v létě očkování třetí dávkou. Nemocnice jsou zahlceny a personál je na limitu, říká Němeček
Svatopluk Němeček , Roman Prymula (epidemiolog) , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák