Praha – Špatné platové podmínky lékařů jsou zdá se jedním z důvodů možného masivního odchodu kvalitních odborníků do německy mluvicích zemí. Němečtí odborníci lákají především na 50 tisícový základní plat. Řeč jde o dvoudenním veletrhu, který se konal v Praze. Informuje iDNES.cz
Zástupci třiadvacet německých a jedné rakouské nemocnice přijeli do Česka, aby náležitě využili bídné situace u nás a nabrali mladé odborníky do svých řad.
Zahraniční hosté jsou o kvalitě českého vzdělání přesvědčení, čímž lze vysvětlit jejich velký zájem. „Sám jsem absolvoval fakultu v Plzni“ říká Erik Rohland, vedoucí dětského oddělení v Glauchau. Dalším důvodem zájmu o české lékaře je jejich značný nedostatek v Německu a Rakousku. Podle místních statistik nelze očekávat zvýšení počtů zdravotnického personálu, ba naopak lze předpokládat dramatický úpadek v této oblasti.
Pro mladé české lékaře může tato nabídka znamenat výrazné polepšení a kariérní postup. Navíc jde o sousedskou zemí, což nabízí možnost častého dojíždění domů. Zájem o práci v zahraničí je obrovský. Jde především o mladé lékaře. „Nemají rodiny a mohou snáz odejít“, vysvětluje Zlata Stašková z pořádající agentury RTK.
Lékařský odborový klub se zmíněného veletrhu taktéž zúčastnil. Účastníci jejich kampaně „Děkujeme, odcházíme“ se nechali slyšet, že němečtí odborníci nabízejí velké výhody a pokud se situace v České republice nezlepší, hromadné odchody do konce roku české lékařství neminou.
Účastníci veletrhu potvrdili, že mezi hlavní důvody odchodu lékařů do ciziny patří nízké platy, přesčasy a také systém vzdělávání.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Aktuálně se děje
včera
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
včera
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
včera
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
včera
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
včera
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
včera
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
včera
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
včera
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
včera
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
včera
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
včera
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
včera
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
včera
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
27. března 2026 21:54
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
27. března 2026 21:01
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
27. března 2026 19:56
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
27. března 2026 19:13
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
27. března 2026 18:29
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
27. března 2026 17:45
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
27. března 2026 16:40
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
Ruský prezident Vladimir Putin se v reakci na tenčící se zdroje státní pokladny obrátil na domácí oligarchy s výzvou, aby finančně podpořili obranný rozpočet země. Podle informací deníku Financial Times hodlá Moskva pokračovat v invazi na Ukrajinu minimálně do doby, než její síly plně ovládnou zbývající části východního Donbasu.
Zdroj: Libor Novák