Zajít na kliniku a odejít těhotná? Prosadí se gender politika, varuje Václav Krása

Praha - Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy bylo podání návrhu poslance Františka Adámka (ČSSD) na možnost umělého oplodnění ženy, která nemá partnera, velkou výstrahou pro české občany. Krása také zkritizoval postoj české ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Tématu se věnuje na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Návrh novely zákona o specifických zdravotních službách byl na půdě Sněmovny projednáván minulou středu. S návrhem, který by umožňoval ženám bez partnera podstoupit umělé oplodnění, přišel poslanec za ČSSD František Adámek. Podle Václava Krásy se naštěstí ve Sněmovně našlo ještě dostatek „příčetných poslanců“ a návrh přijat nebyl. Krása se postavil i za projev poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09), která se k návrhu ostře ohradila a odmítla, že by existovalo základní lidské právo na dítě.

Václav Krása se podivuje nad přístupem české ministryně práce a sociálních věci Michaely Marksové. Ta později na sociální síť twitter k poslankyni Chalánkové napsala, že „Je velké štěstí pro všechny normální lidi, že tato paní už nebude do Sněmovny kandidovat.“ Podle Krásy zřejmě zapomněla na to, že v úmluvě o právech dítěte je definováno právo dítěte na oba rodiče.

„Je až s podivem, že ministryně, členka nejvyššího orgánu výkonné moci, prosazuje návrh, který ve svých důsledcích může mít nedozírné následky. Umělé oplodnění bylo dosud vnímáno, jako metoda řešící problém neplodných párů, které mají všechny podmínky k výchově dětí, ale nejsou schopny dítě zplodit. Pokud bychom přijali tezi, že je právo ženy mít dítě, rušíme všechny přírodní zákonitosti s obrovskými společenskými a sociálními důsledky,“ myslí si Krása. V souvislosti s problematikou zmiňuje i argument, že již dnes se rodí velká spousta dětí, které své biologické rodiče ani neznají.

„Opravdu si někdo dovede představit, že singl žena si vzpomene mít dítě, a protože podle paní ministryně má na něj nárok, zajde na kliniku a odejde těhotná? Kdo tyto ženy bude živit? Nutně by se větší část z nich stala zátěží pro sociální systém, a to možná dlouhodobě,“ dodává Krása.

Zátěž na sociální systém by navíc mohla narůstat. Ženy by díky opatření dobrovolně odmítly hledat partnera k založení rodiny a počet dětí bez znalosti obou biologických rodičů by rostl. „Kontinuita rodiny by zcela zmizela, nebylo by na co navazovat a nebylo by co předávat dalším generacím,“ píše.

Krása dodává, že umělé oplodnění je dnes „obrovský kšeft“, který by měl podléhat nějaké formě státní regulace. Očekával by, že vůči návrhům takovéhoto typu by se v Česku měli ozvat i představitelé katolické církve, například arcibiskup Dominik Duka. Bohužel, lze očekávat, že návrh na uvolnění umělého oplodnění se možná objeví už v příští Sněmovně, protože gender politika se, podle paní Marksové a jí podobných, musí prosadit i za cenu zničení společnosti, uzavírá Krása.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost Michaela Marksová-Tominová Václav Krása umělé oplodnění Jitka Chalánková (TOP09)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy