Praha - Asociace českých a moravských nemocnic přerušila dohodovací řízení se zdravotními pojišťovnami o úhradách péče na příští rok. Není podle ní jasné, o kolik a komu budou muset nemocnice zvýšit platy. V tiskové zprávě to dnes uvedl její ředitel Stanislav Fiala. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání se zdravotnickými odbory začátkem května slíbili pro příští rok růst platů. Za nedodržování předchozího slibu, že ministerstvo nechá dohodu na pojišťovnách a zdravotnických zařízeních, je kritizovali i lékaři. Ministerstvo považuje rozhodnutí asociace za unáhlené.
"Z výroků příslušných představitelů vlády je zřejmé, že i pro rok 2019 dojde k rozhodnutí o zvýšení platů v nemocnicích. Zatím však není jasné, zda to bude znovu o deset procent nebo o jiné procento, a zda se to bude týkat všech zaměstnanců nemocnic nebo jen některých kategorií zaměstnanců," uvedl Fiala. Podle něj za takové situace nelze o výši úhrad pro segmenty lůžkové a následné lůžkové péče jednat. Asociace sdružuje zejména menší nemocnice, zřizované kraji a městy.
"Dohodovací řízení nadále probíhá. Dnes se uskutečnilo jednání všech poskytovatelů zdravotní péče a zdravotních pojišťoven, na kterém bylo ministerstvo v roli mediátora, a přerušení řízení nebylo odhlasováno," uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Ministerstvo zdravotnictví má podle ní maximální zájem na spravedlivých úhradách napříč segmenty a odmítá upřednostňování jakýkoliv poskytovatelů před druhými.
Vláda zdravotníkům zvyšovala mzdy opakovaně. Loni dostali o deset procent víc k tarifům, v předchozích dvou letech po pěti procentech. "Za minulé koaliční vlády jsme navyšovali celkově o 30 procent mzdy. Bylo to o 65 miliard navíc," vyčíslil začátkem května Babiš. Z toho bylo 43 miliard korun pro lůžková zařízení. Sestrám u lůžka ve třísměnném provozu přidala vláda loni v červenci navíc dalších 2000 korun.
Systém veřejného zdravotního pojištění v Česku je založený na dohodě mezi zdravotnickými zařízeními a zdravotními pojišťovnami. Pokud se nedohodnou, stanoví výše úhrad ministerstvo takzvanou úhradovou vyhláškou. Zástupci některých oborů si v posledních letech stěžovali na to, že jednání byla spíš formální a segmenty se snažily vyjednávat s ministerstvem samostatně. Soukromí lékaři kritizovali to, že navýšení šla zejména do nemocnic. Pro příští rok ministerstvo deklarovalo, že bude preferovat dohodu obou stran.
Pro rok 2019 pojišťovny počítají s růstem o pět procent pro všechny oblasti péče. Asi o miliardu více ale budou muset dát na zubní péči, protože zubní výplně nebudou moci dále být z nedozovaného amalgámu. Peníze navíc půjdou také na psychiatrickou péči, kde kvůli reformě vzniknou noví poskytovatelé. Rozdělovat by se mělo celkem 300 miliard korun.
Peníze do systému přicházejí zejména z odvodů z výdělku zaměstnanců a podnikatelů na zdravotní pojištění, ministerstvo počítá pro příští rok s růstem mezd o pět procent. Za seniory, děti, nezaměstnané, studenty či vězně se pojistné platí ze státního rozpočtu, meziročně to bude asi o 3,5 miliardy víc. Za každého pojištěnce to bude příští rok 1018 korun měsíčně. Platby za tyto takzvané státní pojištěnce tvoří téměř čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění, výdajů ale spotřebují většinu.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , nemocnice , zdravotní pojišťovny , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 1 hodinou
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
včera
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
včera
Memorandum o porozumění. Co obsahuje čtrnáctibodový dokument podepsaný Trumpem i Íránem?
včera
Trump podepsal se zástupci Íránu čtrnáctibodovou mírovou dohodu
včera
Počasí s teplotami až 40 stupňů. Meteorologové řekli, zda je pravděpodobné
Meteorologové už varovali před vysokými teplotami v pátek a sobotu, ale příští týden by mohlo být ještě tepleji. Naznačují to alespoň některé aplikace. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to ale není moc pravděpodobné.
Zdroj: Jan Hrabě