Praha - Česká stomatologická komora (ČSK) trvá na tom, aby pacienti ve věku 18 až 65 let platili za plombu u zubaře. Prezident komory Pavel Chrz v pondělí zopakoval, že úhrady za plombu nepokrývají zubařům ani náklady.
Kritiku od stomatologů sklidily v pondělí zejména koaliční Věcí veřejné, které v minulém týdnu na jednání K9 prosadily, že i nadále budou plomby hradit zdravotní pojišťovny. "Vždy je to nějaký politický obchod. Jde spíše o snahu zviditelnit se v době, kdy průzkumy ukazují, že tato strana moc příznivců nemá," prohlásil Chrz. Stomatologové si stěžují, že jim pojišťovna za jednu plombu platí 220 korun. "Přitom náklady zubařů jsou zhruba dvojnásobné," stěžuje si prezident ČSK.
Od příštího roku proto budou stomatologové podle Chrze požadovat po pojišťovnách navýšení plateb. "Za deset minut, které v současnosti platba pokrývá, nejsme schopni amalgámovou plombu zhotovit," uvedl Chrz. Situace podle prezidenta ČSK už došla tak daleko, že část zubařů se radikalizuje. Chrz v této souvislosti mluvil o šedé ekonomice v oboru. Zubaři proto požadují po vládě, aby plomby vyřadila ze zdravotního pojištění, jinak oni sami s pojišťovnami rozvážou smlouvy a za plomby budou vybírat sami. V České republice vytvoří zubaři ročně kolem 6,5 milionu klasických zubních výplní, za které dostávají od pojišťoven 1,3 miliardy korun. "Do systému je ale nutné nalít dalších 1,3 miliardy korun," poznamenal Chrz. Šéf stomatologů dále uvedl, že každá práce, tedy i zubařů, má být ohodnocená alespoň ve výši nákladů, což v současnosti není. Řešením podle něj je buď navýšení úhrady ze strany pojišťoven, nebo zpoplatnění plomb. Většina kazů je totiž podle stomatologů způsobena špatnou péčí o zuby a každý proto může počty plomb, které potřebuje, značně ovlivnit. "Dědičnost zubního kazu neexistuje a ani nikdy nebyla prokázána. Teorií na vznik zubního kazu je několik, ale na základě poznatků vědy se ukazuje, že kaz způsobuje nedostatečné odstranění povlaku na povrchu zubu. V žádném případě není zubní kaz dědičný," dodal Chrz.
Související
Zubní amalgámy jsou definitivně minulostí. V EU vstupuje v platnost konec rtuti
VZP prozradila, kdy za nás uhradí plombu u zubaře. Nejlépe jsou na tom děti
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 1 hodinou
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 2 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 4 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 5 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 6 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
Tropické počasí sice v úvodu července v Česku nepanuje, přesto na některých místech opět hrozí požáry. Může za to sucho a vítr. Nebezpečí je největší v části Moravy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě