Praha - Peníze na léčbu by měly jít jen a výhradně na léčbu, rozhodl v zimě Nejvyšší kontrolní úřad, když prohlédl účetnictví Všeobecné zdravotní pojišťovny. VZP příkaz dodržovala, ale nyní přišla na způsob, jak dál financovat své zdravotní knížky IZIP, aniž by si tím proti sobě úřad opět poštvala. Informuje o tom TÝDEN.cz.
Dříve pojišťovna bezostyšně brala část peněz určených pro pacienty, a platila z nich projekt zdravotních knížek IZIP, o jejichž funkčnosti se dá pochybovat. Proti takovému postupu zasáhl Nejvyšší kontrolní úřad a pojišťovna musela IZIP začít platit z fondu na provoz.Jenže neuplynul ani rok a vedení pojišťovny přišlo na to, jak úřad elegantně obejít a přitom opět ušetřit na pacientech. IZIP převede pod jiný projekt - "Akrod 2G". Ten podle člena správní rady VZP Michala Sojky usnadňuje komunikaci mezi lékaři, kteří si jeho pomocí předávají různá data o pacientech. A tím šetří peníze."Za to, že se do něj lékař přihlásí, dostane zvýhodněné platby. Je to tudíž součást obyčejné úhrady a může to jít ze základního fondu," cituje Sojku TÝDEN.cz.A pravdivost nového plánu pojišťovny přiznala i náměstkyně ředitele pro zdravotní péči Miloslava Šlajsová. Přitom financování IZIPu už dříve pacienty připravilo o miliardu korun, jak tvrdí právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. Peníze by se více než hodily, ale pojišťovna je vracet nehodlá. Ostatně ani nemá z čeho - jak nedávno přiznala, je zcela na nule.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Policie zasahuje v sídle VZP. Zadržela téměř dvě desítky lidí
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
před 1 hodinou
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
před 2 hodinami
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
před 3 hodinami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 3 hodinami
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 4 hodinami
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 4 hodinami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 4 hodinami
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 6 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 7 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 8 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 9 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
Evropská komise se rozhodla zakročit proti masivnímu přílivu levného zboží z Číny a schválila zavedení celního poplatku ve výši 3 eur na malé zásilky. Opatření, které začne platit již od této středy, ruší dosavadní osvobození od cla pro balíčky s hodnotou do 150 eur.
Zdroj: Libor Novák