Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se kvůli dlouhodobě rozdílným názorům na lékovou politiku rozhodl ve středu s okamžitou platností odvolat ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martina Beneše. Mediafaxu to oznámil mluvčí rezortu zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Šéf rezortu zdravotnictví odvolanému řediteli SÚKL za jeho odvedenou práci poděkoval a popřál mu vše dobré do dalších let.
"Ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv považuji za jednoho z klíčových hráčů v systému českého zdravotnictví. Proto jsem se toto místo rozhodl obsadit na základě otevřeného výběrového řízení, přičemž do výběrové komise pozvu zástupce pojišťoven, České lékárnické komory, odborné společnosti i akademické obce," nastínil další vývoj ministr Heger.
Ministr zdravotnictví byl s Benešem podle svých slov nespokojený nejen kvůli rozdílným názorům na lékovou politiku, ale také kvůli neshodám týkajících se stylu práce.
Do doby jmenování nového ředitele bude řízením ústavu pověřen jeho náměstek pro odborné činnosti Jiří Deml.
Odvolaný ředitel Martin Beneš ve svém prohlášení pouze uvedl, že děkuje všem zaměstnancům za dosavadní dobrou spolupráci. "Svému nástupci pak přeji mnoho úspěchů," sdělil na webu ústavu. Deml se podle Benešových slov ujme řízení instituce ještě ve středu.
Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, který Beneše dlouhodobě kritizoval, jeho odvolání okomentoval poměrně ostře. "Je potřeba zjistit, co za tímto krokem stálo. Tedy jestli si ministr Heger opravdu uvědomil, že šéf SÚKL vede ústav špatně. Nebo to spíš bylo tak, že za odvoláním stojí fakt, že si bývalý první náměstek na ministerstvu Marek Šnajdr uvědomil, že ředitel konečně začal něco dělat, a proto musel odejít," sdělil.
Dále řekl, že "Šnajdr Beneše řídil za dobu působení v jeho funkci dobře, ale sám Beneš SÚKL vedl naprosto špatně. "Muselo se to dít za tichého souhlasu ministerstva, protože ústav porušoval i zákony. Například normu stanovující povinnost minimálně jednou za rok udělat revizi cen léků. Ta první se totiž výrazně protáhla a byla hotová daleko později, než měla být," podotkl Kubek.
Související
S koncem nouzového stavu kolaps nenastane. Vláda jen straší lidi a politikaří, říká exministr Heger
Ministři, kteří mají utrum. Do Sněmovny se nedostala Marksová, Herman nebo Heger
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 56 minutami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 1 hodinou
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 1 hodinou
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 2 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 2 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 3 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 4 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 5 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 5 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 6 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 7 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
Tropické víkendové počasí není jen o rekordech, ale má i své vedlejší dopady. Meteorologové během nedělního odpoledne varovali před smogovou situací ve třech oblastech v Čechách. Důvodem jsou zvýšené koncentrace přízemního ozonu.
Zdroj: Jan Hrabě