Výdaje na nemocenské klesají, pracovní neschopnost je ale delší

Praha - Výdaje na dávky v nemoci v posledních letech každoročně klesají. Ubývá také dnů, které nemocní pracovníci v Česku celkem stráví v pracovní neschopnosti. V průměru ale zaměstnanec zůstává doma déle než dřív. Před zavedením takzvané karenční doby, kdy se v prvních třech dnech nemocenská nevyplácí, trvala pracovní neschopnost průměrně 35 dní. Do konce letošního prvního čtvrtletí se tak protáhla zhruba o osm dní. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

V roce 1993 Češi prostonali celkem 91,14 milionu dnů. Pracovní neschopnost trvala v průměru 23,22 dne. Postupně se ale prodlužovala. Rostl i počet dnů, které nemocní pracovníci celkem strávili mimo práci. Nejvíc jich bylo v roce 2003 - přes 121 milionů. 

Po zavedení karenční doby v roce 2008 počet prostonaných dnů začal prudce klesat. Zatímco v roce 2007 evidovala správa 100,6 milionu dnů, o rok později to bylo necelých 88 milionů. Loni Češi strávili v pracovní neschopnosti zhruba 60 milionů dnů.

I když pracovníci celkově zůstávají mimo zaměstnání méně dnů, nemocný bývá doma déle. Doba na nemocenské se znatelně protáhla. Zatímco v roce 2007 pracovník stonal v průměru 35 dní, v roce 2008 to bylo už přes 39 dní. V roce 2009 pak průměrná pracovní neschopnost trvala skoro 48,5 dne. Od té doby se ale zkracuje. Na konci letošního prvního čtvrtletí se dostala na 43,6 dne. Je tak o víc než den kratší než loni. 

Karenční doba se výrazně odrazila i na výdajích z nemocenského systému. Loni se z něj celkem vyplatilo 21,51 miliardy. Na dávky v nemoci z toho putovalo 13,35 miliardy. V roce 2007 se vydalo 34,67 miliardy, z toho 27,88 miliardy nemocným pracovníkům. V následujícím roce se celkové výdaje dostaly pod 32 miliard a výdaje na dávky ve stonání pod 25 miliard. 

V prvních třech dnech stonání přestali nemocní dostávat peníze v roce 2008. Opatření zavedla tehdejší vláda Mirka Topolánka (ODS) ve své reformě veřejných financí, platilo ale jen půl roku. Ústavní soud ho zrušil s tím, že pokud si lidé platí nemocenské pojištění, měli by mít v nemoci zajištění. Od ledna 2009 se karenční doba zavedla znovu. Vláda ale současně prosadila snížení odvodů pro zaměstnance. Vyplácení nemocenské v prvních dvou týdnech choroby převzaly od státu podniky. I jim odvody klesaly.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek: ÚZIS zpracovává analýzu ke zneužívání nemocenské

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává analýzu k tomu, zda lidé zneužívají sociální dávky a nemocenskou. První výsledky by měl mít v dubnu. V pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zdravotnímu výboru by chtěl analýzu představit v květnu.
Senát ČR

Senát dnes schválil obnovení krizového ošetřovného a příspěvek pro lidi v karanténě

Senát dnes schválil obnovení krizového ošetřovného kvůli koronavirové epidemii. Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru budou pečující dostávat ošetřovné opět po celou dobu karantény. Podpora navíc obecně vzroste o třetinu na 80 procent redukovaného základu výdělku. Vyplácet se bude zpětně od začátku listopadu, rozhodla dnes horní komora. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Více souvisejících

nemocenská

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

včera

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy