Praha - Strach z prasečí chřipky dostal v České republice konkrétní podobu: lidé vykoupili ochranné roušky. Na mnoha místech na ně stojí fronty, lidé si diskrétně sdělují, kdy a které lékárny je (možná) dostanou, píší v úterním vydání Lidové noviny.
Každá další zpráva o chřipkové epidemii z roušek činí ještě nedostatkovější zboží. A to přesto, že ministerstvo zdravotnictví hlásí po celém území České republiky teprve přibližně čtyři stovky případů "prasečí" chřipky typu A(H1N1). "Jednorázové roušky máme vyprodaní už asi dva týdny. A objednat další není kde, podle distributorů výrobci nestíhají," řekla listu Dagmar Hesslerová z pražské Lékárny Bubeneč.
Ve vykupování zásob "nejedou" jen běžní lidé. Mnohé podniky roušky preventivně vykupují ve velkém, stejně se chovají i radnice některých měst. Svaz pacientů už obvinil úřady, že pochybily, když na problém nemyslely předem, uvádí Lidové noviny.
Potenciální pacienti často nevnímají, že i roušek a tzv. hygienických masek jsou různé druhy - některé jsou totiž vyrobeny tak, aby omezily šíření nákazy z dechu toho, kdo ji nese, jiné naopak filtrují vdechovaný vzduch. Zdravotníci navíc varují, že jako obrana před vnějšími útoky virů rouška moc nefunguje. "Sám bych ji na veřejnosti nenosil. Účinnější způsob ochrany je to pro lidi už nakažené, aby virus nešířili. Ti by ale hlavně v první řadě měli zůstat doma," řekl Lidovým novinám ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.
Související
Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
zdraví , prasečí chřipka , mexická chřipka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
před 2 hodinami
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
před 2 hodinami
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
před 3 hodinami
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
před 4 hodinami
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
před 4 hodinami
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
před 5 hodinami
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
před 5 hodinami
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
před 6 hodinami
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
před 6 hodinami
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
před 7 hodinami
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
před 7 hodinami
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
před 8 hodinami
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
před 9 hodinami
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
před 10 hodinami
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
před 11 hodinami
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
před 11 hodinami
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
před 12 hodinami
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
před 13 hodinami
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
před 14 hodinami
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák