Rodiče netuší, jak chránit děti před černým kašlem, ukázal průzkum

Praha - Více než dvě třetiny budoucích rodičů netuší, že by se měli nechat přeočkovat proti černému kašli a tím poskytnout ochranu svému dítěti, ukázaly v pondělí zveřejněné výsledky průzkumu Stem/Mark. Přitom 86 procent rodičů chápe onemocnění černým kašlem u dětí za vážnou nebo smrtelnou nemoc.

Přestože 95 procent budoucích rodičů považuje za důležité připravit svému novorozenci dostatečné pohodlí, na své přeočkování proti černému kašli buď zapomenou, nebo o něm vůbec netuší (dvě třetiny lidí). K lékaři pro novou vakcínu zajde necelá polovina Čechů.Lidé se tak mohou snadno stát přenašeči a nakazit své okolí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou právě miminka, která ještě nejsou chráněná očkováním a zároveň už je nechrání ani přenesené protilátky od matky. Téměř 95 % miminek do dvou měsíců nemá ochranné látky proti černému kašli. Jediná možnost, jak tato novorozeňata chránit, je zabránit pohybu přenašečů této choroby v jejich blízkosti. Lékaři proto apelují na rodiče, aby si uvědomili, že černý kašel nepatří mezi vymýcené nemoci, naopak jeho výskyt v posledních letech v Česku i v celém světě narůstá. Ochrana po očkování v dětství totiž není celoživotní.Matkám doporučují odborníci očkování krátce po porodu, ještě před odchodem z porodnice. Ostatní členové rodiny si mohou prodloužit ochranu proti černému kašli již před narozením dítěte. Očkuje se jednou dávkou, která je kombinovaná a poskytne ochranu zároveň proti černému kašli, tetanu a záškrtu. Dospělí za vakcínu zaplatí celkem 900 korun, z toho 150 korun činí poplatek.Černý kašel patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění dýchacího ústrojí. Přenáší se kapénkovou infekcí. Po kontaktu s nakaženým jedincem onemocní 80 až 90 procent neočkovaných. Vyznačuje se úporným kašlem, který trvá několik týdnů, až 100 dní.Povinné očkování proti černému kašli odstartovalo v České republice v roce 1958. Miminka se chrání tzv. hexavakcínou, která se podává ve čtyřech dávkách do 18 měsíců života. Ochrana proti očkovaným nemocem plně nastupuje až po několika měsících života, do té doby jsou děti vystaveny riziku nákazy infekčními nemocemi včetně nákazy černým kašlemK přeočkování dochází mezi pátým a šestým rokem. Od roku 1990 výskyt černého kašle narůstá. V roce 2009 začalo povinné přeočkování proti této zákeřné nemoci u deseti- až jedenáctiletých dětí. V současnosti se léčí na černý kašel stovky pacientů ročně.Vakcinace totiž neúčinkuje po celý život a většina dospělých proti této chorobě není chráněná. Černý kašel sice zdravého dospělého neohrožuje na životě, ale dělá z něj nebezpečného přenašeče. Navíc u dospělých může průběh černého kašle připomínat spíše chřipku a často jim není ani správně diagnostikována. Mohou tak nakazit své blízké, zejména ještě neočkované děti, aniž by o tom věděli. Dospělí by si proto měli obnovit očkování vždy po 10 až 15 letech v rámci přeočkování proti tetanu.V České republice zemřely za posledních pět let na toto onemocnění již tři malé děti. Z celosvětových statistik vyplývá, že černým kašlem onemocní ročně až 40 milionů lidí, z toho zhruba 250 tisíc pacientů umře. Černý kašel se řadí na páté až šesté místo příčiny úmrtnosti u novorozenců.

Související

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Více souvisejících

Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda

Vedení fotbalové Sparty v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým bylo sparťanskými fanoušky během letní přípravy kritizováno za nedostatečné posilování kádru. Až těsně před začátkem nového ročníku Chance ligy 2026/27 přišla z pražské Letné tolik očekávané zpráva o opravdu zvučné a silné posile. Spekulovalo se o ní několik posledních dní, až v sobotu během dopoledne přišlo potvrzení. Na Letnou míří norský útočník Jonatan Braut Brunes z polského Krakówa. Mělo by jít o rekordní přestup v historii Sparty.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

včera

Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření

Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy