Praha - Nový, úsporný systém plateb má motivovat gynekology, aby neutráceli za drahá vyšetření genetických vad dítěte. Část lékařů se proto bojí, že se v Česku může začít rodit více postižených dětí a zhorší se péče o těhotné ženy, píše sobotní Mladá Fronta Dnes.
Vyšetření a laboratorní testy v současnosti proplácejí pojišťovny přímo laboratořím, kam lékaři ženy posílají. To se však podle zjištění deníku změní. Od příštího roku budou dostávat peníze od pojišťovny jednotliví gynekologové. To znamená, že budou mít k dispozici omezený balík, z něhož budou svým pacientkám vyšetření a testy platit.Kritici se bojí, co se stane, až gynekolog překročí limit peněz, které mu zdravotní pojišťovna dala. "Neumím si představit, že to budou ženám platit z vlastní kapsy. Prostě ženy na vyšetření nepošlou," říká specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál.Gynekologové navíc budou motivováni co nejvíc šetřit už od začátku - co uspoří, to jim zůstane."Naprosto s tím nesouhlasíme, je to návrat o čtyřicet let zpět. Pacientkám to nepřinese žádný užitek, naopak hrozí, že se budou rodit děti se srdečními vadami a geneticky postižené," kritizuje novinku Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů.Změnu si vymohli sami gynekologové, pro které je výhodná. Zároveň tvrdí, že se tak zamezí plýtvání, což prý péči prospěje.Šéf České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák k tomu říká: "Plýtvání jsou třeba zdvojená vyšetření. Pro ženy je přínosem, že už nemusejí projít dalším zatěžujícím vyšetřením, které je stejné, jako se jí už jednou dělalo." Podle jeho slov se ženy nemusejí obávat, že by se jim nedostávalo potřebné péče. "Česká pacientka je spíš převyšetřená než nedovyšetřená. Nebojím se, že by lékaři chtěli šetřit a neposlali ženy na potřebné testy," dodává Dvořák.
Související
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
105 let od okamžiku, kdy americký lékař sám sobě vyoperoval slepé střevo. Proč to udělal?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
včera
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
včera
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
včera
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
včera
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
včera
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
včera
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
včera
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
včera
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
včera
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
včera
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
včera
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
27. února 2026 21:56
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár.
Zdroj: Jan Hrabě