Praha - Stanicím lékařské služby první pomoci zvoní hrana. Podle specialistů na urgentní medicínu nejsou dostatečně vybavené a pacienti je málo využívají, informují ve svém úterním vydání Lidové noviny (LN).
Pohotovosti se potýkají s nedostatkem lékařů, přičemž v průměru ošetří jednoho pacienta za hodinu. Podle lékařů mají pacienti jezdit do nemocnic nebo si zavolat záchranku. "Dnes si každý do města dojede, případně tam záchranka pošle sanitku," tvrdí Jan Bělobrádek z výboru Sdružení praktických lékařů. "Je lepší, když bude pohotovost v nemocnici s rentgenem a laboratoří, než když se budou potíže řešit někde v malé ordinaci s tužkou a baterkou," dodává.Kraje však názor lékařů nesdílí. "Tento postup se nám nelíbí," říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. "Považuji to za pokrytectví. Praktičtí lékaři se chtějí vyvinit z toho, aby na pohotovostech sloužili," dodává Běhounek. Pochopení pro praktické lékaře mají odborníci na urgentní medicínu, se kterými lékaři sepsali společné memorandum. Za ideální považují převzetí péče o pacienty pohotovostí urgentnímy příjmy nemocnic. Ty jsou podle jejich názoru dostatečně vybavené k zodpovědnému stanovení diagnozy.
Související
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Aktuálně se děje
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
24. července 2026 19:27
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák