Babiš chce zavřít nejpostiženější okresy. Hygiena prý musí konečně dělat zásadní opatření

Hygienici měli podle premiéra Andreje Babiše (ANO) šíření epidemie koronaviru na Chebsku, Sokolovsku a Trutnovsku už dávno řešit modelem, jaký použili loni v Litovli na Olomoucku. Odpověděl tak při návštěvě srbského Bělehradu na dotaz novinářů k opatřením, která má ve čtvrtek pro Karlovarský a Královéhradecký kraj přijmout vláda. Litovel a přilehlé obce, kde žije na 24.000 lidí, byla loni uzavřena od 16. do 30. března.

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš dodal, že konat by měla hlavní hygienička Jarmila Rážová. "Já ji vyzval, aby už konečně hygiena zásadně dělala opatření, včera opakovaně," uvedl. Problém na Sokolovsku, Chebsku a Trutnovsku podle něj trvá už dlouho. Dotaz ke spokojenosti s prací Rážové ponechal bez komentáře.

Vyjmenované okresy jsou podle premiéra centry nákazy s obrovským počtem nakažených. "A tady myslím, že hygiena už měla dávno konat, aby se nákaza nešířila do okolních oblastí," uvedl. Výsledkem šíření koronaviru v těchto regionech jsou přeplněné nemocnice, které jedou na doraz.

Premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula doplnil, že specificky loni hygiena postupovala také v Moravskoslezském kraji a nákaze v OKD. Není podle něj důvod, aby tam, kde se nákaza šíří rychle, nebyla jiná opatření. "To je cesta, jak eliminovat to obrovské zatížení," konstatoval.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) Babišův názor nesdílí. "Z našeho pohledu je prioritní, aby kraj fungoval v základních životních funkcích, to znamená, aby mohli lidé jezdit do práce, aby mohli zajišťovat své životní potřeby a dostali se za zdravotní péčí. Současnou chvíli vnímám jako určitou záchrannou brzdu, která je asi opodstatněná," řekl ČTK. Podle mluvčí krajské hygienické stanice Michaely Zajíčkové výroky předsedy vlády nepřísluší krajským hygienikům komentovat.

O tom, že vláda ve čtvrtek přijme opatření pro Karlovarský a Královéhradecký kraj, informoval po dnešním jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vyloučil hermetické uzavření krajů.

Na Chebsku a Sokolovsku může kvůli covidu dojít na omezení pohybu lidí na nejnižší možnou míru, vyplývá z informací, které ČTK poskytl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Mělo by jít i o dohled nad používáním ochranných pomůcek, dodal. Uzavření okresu Trutnov, případně jiného regionu v Královéhradeckém kraji, není ve hře podle tamního hejtmana Martina Červíčka (ODS).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před užíváním ivermektinu varuje i jeho výrobce. Odpovědnost ponesou sami…

03.03.2021 22:00 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za nadějný svatý grál v boji s koronavirem, podle jeho…

Firmy dnes musí začít testovat. Odmítajícím zaměstnancům hrozí až 50 tisíc…

03.03.2021 22:00 Aktualizováno Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu…

Blatný odmítl vakcínu Sputnik V. Lidé nad 65 let se budou registrovat od…

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Není důvod shánět neregistrované vakcíny, neboť pojišťovny by jejich aplikaci nemohly proplácet,…

Neotestovaný zaměstnanec může dostat i výpověď. Lidé na home office se…

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama