Epidemie dopadá víc na ženy než na muže, říká Válková. Přibývá případů domácího násilí

Koronavirová epidemie dopadá víc na ženy než na muže. Přibylo víc nezaměstnaných žen než mužů. Ženy obvykle zůstaly doma s dětmi po uzavření škol. Víc je případů domácího násilí, kde valnou většinu obětí tvoří ženy.

Na tiskové konferenci to dnes při příležitosti Mezinárodního dne žen (MDŽ) řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO). Vláda by měla dnes projednávat novou strategii rovnosti žen a mužů do roku 2030. Dokument obsahuje čtyři stovky opatření ke srovnání podmínek pro obě pohlaví.

"Pandemie daleko víc postihla ženy z hlediska jejich ekonomického postavení i psychického zdraví. Doplácejí na zavření škol a školek. Máme případy domácího násilí, jejichž počet stoupl až o 40 procent," uvedla Válková.

Podle Českého statistického úřadu míra nezaměstnanosti dosáhla v lednu u mužů 2,5 procenta a u žen 4,4 procenta. Zatímco u mužů byla zhruba stejná jako v polovině loňského roku a meziročně se zvedla o méně než třetinu, počet nezaměstnaných žen se v lednu meziročně zdvojnásobil. Po uzavření škol zůstaly se školáky doma hlavně ženy. Ženy tvoří také většinu personálu v sociálních službách a ve zdravotnictví.

"Ženy teď ukázaly, že moc nepovídají, a když je třeba, tak dělají. Pracují v nejrizikovějších oblastech. Všichni víme, co se děje ve zdravotnických zařízeních, v sociálních službách. Statečně to dělají a moc se o tom nemluví. V tomto ohledu máme také rezervy (v ocenění práce žen)," uvedla Válková.

Zmocněnkyně připomněla, že ženy v Česku vydělávají v průměru o pětinu méně než muži. Ve veřejném sektoru je to o 16 procent méně. Ženy pak mívají i nižší penze a ve stáří jim hrozí chudoba. Vyrovnané není zastoupení žen a mužů v politice či ve vedoucích pozicích. V Česku je nedostatek školek, chybí částečné úvazky, většinu péče o děti a domácnost mají na starosti ženy.

V žebříčku rovnosti Světového ekonomického fóra Česko obsadilo 78. příčku ze 153 zemí. "V České republice přetrvávají nerovnosti mezi muži a ženami. Bohužel se je daří odstraňovat relativně pomalu, což potvrzují různé indexy. Není moc oblastí a indexů, kde by se ČR umísťovala za Bosnou a Hercegovinou či Kazachstánem. Bohužel v rovnosti žen a mužů tomu tak je," uvedl šéf vládního odboru rovnosti žen a mužů Radan Šafařík.

K odstranění nerovností má podle Válkové přispět strategie se zhruba 400 úkoly do roku 2030 pro vládu a další úřady a instituce. Dokument se soustřeďuje na osm oblastí, a to na práci a péči, rozhodování, bezpečí, zdraví, poznání, společnost, vnější vztahy a instituce.

"Strategie je v podstatě dárek. Je to shoda okolností, že zrovna 8. března jde do vlády," uvedla Válková. Doufá, že vláda na MDŽ dokument neodmítne. Podotkla, že materiál kabinet dostává bez rozporů. "Neměla by tedy být ani debata na vládě," dodala zmocněnkyně.

Podle Šafaříka je důležitá ale hlavně následná politická podpora pro naplňování opatření. Podotkl, že vláda dokument schvaluje svým usnesením, které by mělo být závazné. "Stává se, že usnesení vlády plněna nejsou," uvedl Šafařík.

Opatření ke srovnání šancí obsahovala už předchozí strategie z roku 2014. Například změnu volebního zákona k vyrovnanému zastoupení vlády od té doby ale neprovedly.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) domácí násilí

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 2 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 6 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

včera

RECENZE: Netflixovská Tvrdá odplata je zapomenutelné melodrama v akčním obalu

Do světa filmu se po relativně dlouhé pauze v titulní roli vrací herecká hvězda nultých let Jessica Alba. Její akční novinka Tvrdá odplata na Netflix přichází ve vhodné chvíli, kdy do kin vstoupila strohá nabídka titulů. Snímek během stopáže dokáže zabavit, renesanci akčního žánru však nečekejte.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy