Vyvracíme fake news: Ibuprofen nezhoršuje průběh Covid-19, zprávu šíří i francouzský ministr

Také v češtině koluje po sociálních sítích zpráva, která v souvislosti s koronavirem varuje před užitím ibuprofenu. Dezinformaci šíří i francouzský ministr Olivier Véran. Naopak lékařská univerzita z rakouské Vídně se od celé záležitosti distancovala.

Po sociálních sítích, a to dokonce i v českém znění, začala kolovat falešná zpráva, která varuje před použitím brufenu při nákaze koronavirem. Autoři se odvolávají na vídeňskou univerzitu, která údajně zkoumala lékařské pitevní zprávy z případů úmrtí v Itálii.

“Zjistila, že převážná většina úmrtí měla v těle látky na bázi brufenu, a vyhodnotila, že pacienti, kteří si při výskytu teploty vzali proti teplotě látku na bázi Brufenu. Brufen, místo aby léčil, podpoří růst a rozmnožování koronaviru dvojnásobně. Z toho vyplývá, že při výskytu teplot nepoužívat na sražení teploty Brufen (Ibalgin), ale jiné prostředky (např. Acylpyrin),” je doslova napsáno v příspěvku na facebooku.

Vídeňská univerzita se od těchto tvrzení na svém twitterovém profilu MedUniWien distancovala. “Pozor! Momentálně koluje prostřednictvím (aplikace) WhatsApp nepravdivá zpráva o údajných výsledcích výzkumu vídeňské Uniklinik o ibuprofenu a nemoci Covid-19. Nemáme s tím nic společného,” uvedli představitelé univerzity.

⚠️ #COVIDー19 | La prise d'anti-inflammatoires (ibuprofène, cortisone, ...) pourrait être un facteur d'aggravation de l’infection. En cas de fièvre, prenez du paracétamol. Si vous êtes déjà sous anti-inflammatoires ou en cas de doute, demandez conseil à votre médecin.

— Olivier Véran (@olivierveran) March 14, 2020

Informaci na twitteru šíří i francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. “Užívání protizánětlivých léků (ibuprofen, kortizon,...) může zhoršit infekci. Pokud máte horečku, vezměte si paracetamol. Pokud již užíváte protizánětlivé léky nebo máte pochybnosti, požádejte o radu svého lékaře,” radil lidem.

Související

Více souvisejících

léky nemoci Vídeň, Rakousko Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy