Za sobotu přibylo v Česku 34 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejméně za posledních devět dnů. Druhý den po sobě nikdo s nemocí covid-19 nezemřel, snížil se počet hospitalizovaných i těžce nemocných. Laboratoře provedly v sobotu 2796 testů na covid-19, což bylo nejmíň od 23. března. Podíl pozitivních případů na počtu testů vzrostl na 1,22 procenta.
Za uplynulého čtvrt roku se v zemi nakazilo celkem 9233 lidí, z toho se už víc než 70 procent vyléčilo a 319 nemocných zemřelo. Nyní se s virem potýká 2368 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.
U většiny infikovaných má nemoc covid-19 mírný průběh. Nemocniční péči podle aktuálních údajů potřebuje 123 nakažených, což je o 11 míň než předchozí den. Patnáct pacientů je momentálně v těžkém stavu, o tři méně než v sobotu ráno.
V květnu až na výjimky přibývají v Česku denně desítky případů, tento týden se přírůstky drží pod šedesátkou. Podíl pozitivních případů na počtu testů se pohybuje kolem jednoho procenta, v sobotu byl tento ukazatel nejvyšší za tento týden. Příznivý epidemiologický vývoj umožnil postupně uvolňovat bezprecedentní omezení volného pohybu i běžných aktivit, které v zemi platily od poloviny března.
Nejvyšší počet případů nákazy je od začátku epidemie evidován v Praze, dosud tam laboratoře potvrdily 2109 nakažených, z toho tři pětiny nakažených se už uzdravily. Druhý je Moravskoslezský kraj s 1586 případy, třetí Středočeský kraj má 1070 nemocných. Naopak nejméně případů je v Jihočeském kraji a na Vysočině, shodně 186.
Také při zohlednění počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na 100.000 obyvatel připadá 162 nemocných. V Karlovarském kraji je to 154 a v Moravskoslezském kraji skoro 132 nemocných na 100.000 obyvatel.
Podle statistik ministerstva v sobotu, stejně jako v úterý, středu a pátek, v Česku nikdo s covidem-19 nezemřel. Tyto údaje se nicméně ještě mohou zpětně měnit. Nejvíce obětí je v Praze, kde s nákazou zemřelo 95 lidí, v Moravskoslezském kraji evidují 60 obětí. Nejméně úmrtí má Zlínský kraj, a to dvě. Mezi oběťmi je drtivá většina seniorů - z 319 zemřelých bylo 290 starších 65 let. S covidem dosud zemřelo 186 mužů a 133 žen.
Epidemiologové upozorňují na to, že celková plošná statistika už není úplně relevantní, za současné situace má smysl zaměřit se na monitoring na lokální úrovni. Největším ohniskem výskytu nemoci covid-19 v Česku je nyní důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné, kde se dosud nakazilo 343 zaměstnanců a jejich blízkých. V pondělí 25. května začala poslední velká vlna rozvolňování - otevřely se vnitřní prostory restaurací, hradů či zoologických zahrad, fungují hotely, penziony a kempy, bazény či první stupeň základních škol. Lidé už venku nemusejí nosit roušky, pokud dodržují rozestupy, je snazší vyjet za hranice. Zda se volnější režim projeví na vývoji nemoci, bude zřejmé až v dalších dnech.
16. prosince 2025 16:17
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Související
Politico: Česko se s Babišem v čele stane dalším destruktivním prvkem v EU
Střední Evropa jako příklad postkomunistické naděje může skončit. Hrozí tři zásadní problémy
Česká republika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 1 hodinou
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 2 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 3 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 4 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 4 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 5 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 6 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
včera
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
včera
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
včera
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
včera
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
včera
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
Nedávno oznámený záměr Jižní Koreje postavit ponorky s jaderným pohonem představuje zásadní obrat v pacifické bezpečnostní politice. Tento ambiciózní plán získal v říjnu 2025 veřejnou podporu amerického prezidenta Donalda Trumpa, což pro Soul znamená průlom v desetiletí trvajících snahách. Jádrem dohody je strategický obchod, v němž Jižní Korea přislíbila investice ve výši 350 miliard dolarů výměnou za americkou pomoc s jadernou technologií.
Zdroj: Libor Novák