Covid se vyskytl v 11 sociálních zařízeních. Balíček roušek i pro zdravotně postižené, žádá Maláčová

Nákaza covidem-19 se podle údajů z dnešního rána vyskytla v 11 zařízeních sociálních služeb. Onemocnělo 99 klientů a 60 zaměstnanců, řekla poslancům ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zopakovala požadavek na ministerstvo zdravotnictví o zavedení plošného testování pracovníků v sociálních službách.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Monitorujeme situaci v sociálních službách. Všichni mají jasné pokyny, jak mají postupovat," uvedla Maláčová. Míní, že zařízení sociálních služeb by si měla vytvořit měsíční zásobu ochranných pomůcek. Některá to podle ní již učinila.

Mělo by se podle Maláčové také debatovat o zajištění krizových lůžek v nemocnicích, pokud by onemocněl vyšší počet klientů.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo testovat pracovníky sociálních služeb, kteří byli v užším kontaktu s nakaženými. Pro personál domovů pro seniory a další zařízení tak platí stejná pravidla jako pro zdravotníky.

Balíček s jedním respirátorem a pěti rouškami by podle Maláčové měli dostat i lidé se zdravotním postižením. Požádá o to vládu, uvedla místopředsedkyně sociálních demokratů na twitteru. O zásilce s ochrannými pomůckami pro lidi ve věku nad 60 let rozhodla na středeční schůzi vláda. Část opozice krok kritizuje jako opožděný a dává ho do souvislosti s blížícími se volbami.

"Nejen skupina 60+ patří k ohroženým! S rouškami a respirátory nesmíme zapomenout na statisíce lidí se zdravotním postižením. Požádám vládu, aby balíček ochranných pomůcek zamířil i tímto směrem," uvedla Maláčová na twitteru.

Podle vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bude Česká pošta balíčky pro seniory distribuovat podle dat z registru obyvatel. Akce má stát 15 milionů korun.

Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let. Lidé, kteří jsou závislí na pomoci, pobírají v Česku příspěvek na péči. Letos v červenci ho dostávalo 366.100 osob se zdravotním omezením. Podle dřívějších údajů tvoří ale dvě třetiny příjemců lidé nad 65 let. Zbývá tedy kolem 120.000 lidí.

Kabinet počátkem týdne oznámil, že seniorům doručí ochranné prostředky přes Českou poštu v případě "výrazného zhoršení situace". Po rekordních nárůstech počtu lidí s potvrzenou nákazou koronavirem v posledních dnech ve středu ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimo jiné povinnost nosit ode dneška roušky ve firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách v celém Česku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnice v ČR mají problém. Dochází lék remdesivir na těžké formy covidu…

28.09.2020 14:26 Aktualizováno Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to dnes Český…

Prymula vyloučil italský scénář. Pro nová opatření hledá inspiraci v cizině

28.09.2020 10:35 V první polovině září padl rekord v denním nárustu nákazy covid-19, kdy počet překročil hranici…

Covid: Počet nově nakažených v ČR nadále stoupá, ve vážném stavu je 181…

28.09.2020 07:26 Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku…

Hamáček řekl, kdy zváží vyhlášení mimořádného stavu

27.09.2020 22:14 Aktualizováno Stát zatím zvládá situaci kolem nemoci covid-19 standardními prostředky, pokud by však došlo k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama