Obchodníci už mají otestováno naprostou většinu zaměstnanců

Obchodníci podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) dokončují první povinný týdenní cyklus testování zaměstnanců, otestovaných jich mají asi 95 procent. Největší zádrhel byl u agenturních pracovníků. Na dotaz ČTK to dnes řekl prezident SOCR Tomáš Prouza. Firmy nad 250 zaměstnanců musejí otestovat všechny zaměstnance do pátku.

Povinné testování obchodníci podle Prouzy zvládli. Největší problém nastal u agentur práce, kterým podle Prouzy trvalo, než pracovníky začaly vybavovat potvrzením, že byli otestováni a jsou negativní. V některých případech se tak stalo až po důrazném tlaku. "To bylo z pohledu administrativy asi to nejsložitější," řekl Prouza.

S testováním se podle Prouzy dá počítat dlouho, určitě celý duben, možná do poloviny května. Pokud by se coby měřítko použil protiepidemický systém (PES), má podle Prouzy smysl testovat v nejvyšších stupních pět a čtyři. Dokázal by si to představit i ve stupni rizika tři, pokud by tak mohly otevřít některé služby.

Obchody podle Prouzy dokážou testování relativně dobře zvládnout. "To, kde já mám větší obavy, bude povinné testování u nejmenších firem. Na druhou stranu i ty se připravují," řekl. Velkoobchod Makro začal ve středu prodávat samotestovací sady v balení po 25 kusech, aby právě malým podnikům a živnostníkům usnadnil přístup k testům. Podle Prouzy byl o testy obrovský zájem a Makro prodalo "zajímavou část zásob", kterou mělo naskladněnou, uvedl dále.

Povinné testování vláda nařídila jednou za sedm dní. Podniky od 50 do 249 pracovníků mají na dokončení prvního testování čas do 15. března. Ve veřejném sektoru testování oficiálně začalo ve středu, úřady a další instituce s 50 a více zaměstnanci ho musejí dokončit do 17. března. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že povinné testování u podniků pod 50 zaměstnanců by mohlo začít ve druhé půlce března. S testováním se podle něj počítá minimálně do května, pravděpodobněji až do konce června.

Související

Více souvisejících

Obchody Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

Tragická dopravní nehoda u Otrokovic: Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem

Ani uplynulý prázdninový víkend se neobešel bez nehod. Tragickou havárii vyšetřují od soboty policisté na Zlínsku. Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem u Otrokovic. Silnice musela být kvůli nehodě na nějaký čas uzavřena. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy