Odborníci radí omezit prodej nebaleného zboží, počet nakažených stoupnul na 113

Výrazně omezit prodej nebalených potravin do obalů a nádob přinesených zákazníky doporučuje prodejcům Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. Důvodem je šíření nového typu koronaviru, kterým se v Česku nakazilo 113 lidí.

Výjimkou z doporučení je ovoce a zelenina, které se před podáváním myjí a loupou, případně se tepelně upravují. Provozovatelé stravovacích zařízení by měli nádobí po umytí oplachovat horkou vodou.

Obchodníci by podle Státního zdravotního ústavu měli upozornit prodavače, že mají právo odmítnout převzít spotřebitelem přinesenou nádobu či obal, a to kvůli ochraně zdraví svého i dalších nakupujících. Kromě některých druhů ovoce a zeleniny se doporučení netýká ani potravin zabalených už od výrobce.

"Toto doporučení řadíme mezi jedno z účinných opatření obchodu, kterým prodejci mohou přispět k prevenci nebezpečí vzniku a šíření tohoto onemocnění," uvádí Národní referenční laboratoř. Účelem doporučení je nejen ochrana spotřebitelů, ale i obchodníků a obsluhujícího personálu.

Prodavači, ale i pracovníci v restauracích či gastro provozech by měli být poučení také o nutnosti pravidelného a častého mytí rukou. "Dále aby se personál vyvaroval úzkého kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání," upozornila Národní referenční laboratoř.

V provozovnách, kde nejsou k dispozici profesionální zařízení určená k mytí použitého nádobí, zejména sklenic a půllitrů, doporučují hygienici po důkladném umytí opláchnout nádoby minimálně teplou, nejlépe však horkou tekoucí vodou. Při mytí v myčkách by měl být použit celý mycí program s maximálním výkonem, který dané zařízení umožňuje.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. Nejvíc případů je v Praze, Ústeckém a Středočeském kraji. Kvůli šíření nákazy dnes vláda vyhlásila na 30 dní nouzový stav, během kterého bude mimo jiné omezen provoz restaurací.

Související

Více souvisejících

Obchody Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sucho, ilustrační fotografie.

První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa

Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Plavání

Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato

Úspěšné léto českých sportovců pokračuje. Po tenistce Lindě Noskové (Wimbledon), šermíři Aleanderu Choupenitchovi  a motocyklistovi Filipu Salačovi zažili zlatý úspěch další z nich. Konkrétně jde o plavce Barboru Seemanovou a Miroslava Knedlu, kteří se rozhodně neztratili na své letošní vrcholné akci v podobě mistrovství Evropy v plavání v Paříži. Barbora Seemanová potvrdila dobře načasovanou formu v závodě na 200 metrů volným způsobem, kterou ovládla. Její reprezentační kolega Miroslav Knedla pak triumfoval v závodě na 50 m znakem. Zatímco Seemanová si ve svém finále vylepšila svůj osobní rekord o 74 setin na 1:54,38 sekundy, tak také Knedla vylepšil rekord a to ten český, když zaplaval čas 24,11. Celkově

včera

Vlaky

Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy

Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.

včera

Karel Havlíček

CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo

Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké součinnosti s Ministerstvem průmyslu a obchodu zahajuje proces přesunu exekutivní a marketingové agentury CzechTourism pod resort průmyslu a obchodu. Cílem tohoto kroku je lépe propojit propagaci České republiky v zahraničí s podporou podnikání, investic a exportu služeb. Výkon agendy, legislativy a podpory regionů v oblasti cestovního ruchu zůstává zajišťován Ministerstvem pro místní rozvoj. 

včera

včera

Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard

České pivovarnictví zasáhla smutná zpráva. Ve věku nedožitých 67 let zemřel po těžké nemoci Josef Vávra, vrchní sládek, generální ředitel a spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard, který stál spolu se Stanislavem Bernardem u zrodu úspěšné firmy a byl autorem jejích receptur. Firma o tom informovala na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy