Prymula prozradil, co se stane, když se lidé nenechají očkovat proti covidu

Podle řady vědců s námi bude covid-19 minimálně do té doby, než se objeví první plošná vakcína. Ta sice nový typ koronaviru eradikovat tak lehce nedokáže, boj s ním ale bude snesitelnější. To však vyžaduje určitou proočkovanost, která bude v Česku problém.

Roman Prymula
doporučujeme

Většina Čechů totiž není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM/MARK.

Pětina z lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat, uvedla, že obecně nedůvěřuje vakcínám. Stejný podíl lidí se obává, že připravované vakcíny proti covidu-19 nejsou dostatečně prověřené.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se obává, že to do budoucna způsobí problémy. Například v případě chřipky má zájem o vakcínu pouze šest až osm procent lidí.

"Pokud by nedejbože nastala situace, že by se proočkovalo jen osm procent populace, tak si troufám říct, že by tu ten virus dále koloval v podobné míře," řekl Novinkám.

"Pak bychom v podobné křeči působili dalších mnoho měsíců. Nicméně já doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že tady to očkování skutečně na místě je," dodal.

Očkování je podle něj jednodušší než další sociální a ekonomická opatření. K tomu, aby se epidemie porazila, je ale kromě proočkovanosti potřeba i promoření populace.

"Bude to kombinace určitého promoření populace, což bude menší část, a pak těch, kteří se proočkují. A já myslím, že se budeme nuceni dostat na proočkovanost kolem 60 procent, jinak ten virus tu bude intenzivně cirkulovat dál," tvrdí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BISOP kritizuje stávající pořadí očkovaných. Nesníží nápor na nemocnice,…

09.03.2021 11:31 Pořadí očkovaných proti covidu-19 by mělo být podle Centra pro modelování biologických a…

Koronavirus si vybírá svou daň. Počet úmrtí je rekordní

09.03.2021 10:55 Aktualizováno Počet lednových úmrtí v Česku zlomil podle Českého statistického úřadu historické rekordy. Podle…

Počet nakažených pacientů ve vážném stavu je rekordní

09.03.2021 09:29 Počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu v Česku v pondělí vystoupal na 1789, což je…

Z Ústí nad Orlicí jede sanitka s pacientkou, veze ji do nemocnice v Polsku

09.03.2021 09:28 Aktualizováno Z Orlickoústecké nemocnice dnes po 9:00 vyjela sanitka Zdravotnické záchranné služby, která převáží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama