Prymula prozradil, co se stane, když se lidé nenechají očkovat proti covidu

Podle řady vědců s námi bude covid-19 minimálně do té doby, než se objeví první plošná vakcína. Ta sice nový typ koronaviru eradikovat tak lehce nedokáže, boj s ním ale bude snesitelnější. To však vyžaduje určitou proočkovanost, která bude v Česku problém.

Roman Prymula
doporučujeme

Většina Čechů totiž není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM/MARK.

Pětina z lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat, uvedla, že obecně nedůvěřuje vakcínám. Stejný podíl lidí se obává, že připravované vakcíny proti covidu-19 nejsou dostatečně prověřené.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se obává, že to do budoucna způsobí problémy. Například v případě chřipky má zájem o vakcínu pouze šest až osm procent lidí.

"Pokud by nedejbože nastala situace, že by se proočkovalo jen osm procent populace, tak si troufám říct, že by tu ten virus dále koloval v podobné míře," řekl Novinkám.

"Pak bychom v podobné křeči působili dalších mnoho měsíců. Nicméně já doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že tady to očkování skutečně na místě je," dodal.

Očkování je podle něj jednodušší než další sociální a ekonomická opatření. K tomu, aby se epidemie porazila, je ale kromě proočkovanosti potřeba i promoření populace.

"Bude to kombinace určitého promoření populace, což bude menší část, a pak těch, kteří se proočkují. A já myslím, že se budeme nuceni dostat na proočkovanost kolem 60 procent, jinak ten virus tu bude intenzivně cirkulovat dál," tvrdí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 22:04 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Prymula hodlá aplikovat "irský plán", dalších kroků proti šíření covidu už…

21.10.2020 22:03 Aktualizováno Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení…

V Česku přibylo do středečního večera 8840 případů covidu

21.10.2020 20:33 Aktualizováno V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama