V některých českých nemocnicích se podle jejich ředitelů proti loňsku zlepšila situace s počty lékařů, jejich nedostatek nicméně stále pociťuje 70 procent nemocnic. Loni to bylo 84 procent.
Mírné zhoršení vidí ředitelé u zdravotních sester, jejich nedostatek letos vidí 83 procent šéfů nemocnic proti loňským 81 procentům. Vyplývá to z průzkumu Barometr zdravotnictví 2020, který letos v březnu a dubnu zorganizovala nezisková organizace HealthCare Institute (HCI). Výsledky dnes poskytla ČTK.
Průzkum se uskutečnil také na Slovensku, kde ze 103 oslovených nemocnic odpověděla necelá třetina. V Česku se zapojilo 63 ze 154 oslovených nemocnic. Podle slovenských ředitelů se situace zhoršila u sester i lékařů. Nedostatek sester letos vnímá 82 procent ředitelů proti loňským 78 procentům, lékařů je málo podle 85 procent slovenských šéfů nemocnic, loni to byly tři čtvrtiny.
V Česku se podle zúčastněných ředitelů zlepšila také situace s přesčasy. Letos je jako problém vidí u lékařů 59 procent a u sester 41 procent šéfů, v obou případech je to snížení o pět procentních bodů. Naopak na Slovensku pociťuje přesčasy jako problém u lékařů 58 procent a u sester 67 procent šéfů nemocnic. O rok dřív to pro obě skupiny zaměstnanců byla necelá polovina.
"Dlouhodobě nejoblíbenějším opatřením, jak zajistit dostatečné množství pracovníků, jsou nefinanční benefity (například dovolená navíc)," uvedli autoři průzkumu. Odpovědělo tak devět z deseti ředitelů v Česku i na Slovensku. V ČR také víc než loni spolupracují s lékařskými fakultami, postupuje tak 83 procent šéfů nemocnic.
Rezervy cítí čeští ředitelé nejvíc v kybernetické bezpečnosti, ve spolupráci s poskytovateli primární péče a v komunikaci mezi zdravotním personálem navzájem.
Zhoršení dostupnosti zdravotní péče se v Česku obávají dvě třetiny ředitelů, 95 procent ale považuje český zdravotní systém za kvalitní. Na Slovensku je to jen něco přes dvě třetiny šéfů nemocnic. Sedm z deseti českých ředitelů za největší rizika pro bezpečnost personálu považuje syndrom vyhoření a agresivitu pacientů a jejich příbuzných.
Zvýšení dlouhodobých investic v příštím roce očekává 37 procent českých ředitelů, na Slovensku téměř polovina. V Česku devět z deseti šéfů nemocnic plánuje investice do IT a infrastruktury.
Související
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
lékaři , Zdravotnictví , nemocnice , průzkumy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
před 2 hodinami
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
před 3 hodinami
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
před 4 hodinami
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
před 6 hodinami
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
včera
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
včera
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
14. srpna 2026 22:01
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
14. srpna 2026 21:06
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
O více než deset milionů korun přišel senior z Trutnovska, jenž věřil tomu, že investuje například společně s premiérem Andrejem Babišem. Podvodem se zabývají kriminalisté, pachateli hrozí až deset let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě