Vědci se pustí do výzkumu vzorků z plošné testovací studie na jaře

Odborníci se v následujících týdnech pustí do výzkumu protilátek z několika tisíc vzorků krve, kterou zdravotníci odebrali na jaře lidem na Olomoucku při plošné testovací studii na covid-19.

Ilustrační fotografie

Zdravotníci ji odebírali na přelomu dubna a května na odběrových místech v Olomouci, Litovli a v Uničově, kde se nechalo testovat celkem 9559 dobrovolníků. Jako jediným v zemi jim tehdy byla odebrána také krev. Analýza bude trvat minimálně tři měsíce, řekl dnes ČTK ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.

"V souladu s veškerým plánem pokračujeme dál. Podařilo se nám vysoutěžit dodavatele, se kterým by již měla být zřejmě v tuto chvíli uzavřena smlouva v rámci fakultní nemocnice. Očekávám, že příští týden jim předáme materiál a zahájí se samotné testování protilátek. Současně to bude probíhat ještě dvěma dalšími komerčními systémy. Celkově tak budeme testovat protilátky prakticky ve všech dostupných třídách minimálně třemi nezávislými výrobci a dodavateli chemie. Já sám se velmi těším na výsledky, protože budou velmi zajímavé," uvedl Hajdúch.

Testovací studie sledující promořenost populace začala na Olomoucku 24. dubna. V regionu se do ní zapojilo nejvíce dobrovolníků ze všech odběrových míst v republice. Pouze na Olomoucku však tehdy prošli dobrovolníci nejen rychlotesty, ale byla jim odebírána i žilní krev, která měla posloužit vědcům pro další vědecký rozbor. K materiálům se vědci nyní vracejí po čtyřech měsících. "Potřebovali jsme vysoutěžit službu; je třeba si uvědomit, že se jedná o 9600 analýz, což by na běžné klinické automatizaci blokovalo vyšetřování pacientů. Soutěž byla dokončena, veškeré lhůty doběhly minulý týden," doplnil Hajdúch.

Výzkum protilátek je důležitý například v souvislosti s vakcínami. "Z pohledu vědy tam uvidíme jednotlivé třídy protilátek, protilátky proti různým typům antigenu toho koronaviru. Budeme se snažit zjistit, které z nich jsou nejlepší pro sérologickou diagnostiku tohoto onemocnění. Výsledky mohou být důležité pro optimalizaci vakcín nebo pro testování protilátkové odpovědi proti vakcínám," doplnil ředitel ústavu.

Studie kolektivní imunity na začátku května odhalila v české populaci velmi nízký počet nakažených nemocí covid-19. Pohybovala se tehdy kolem jednotek promile. Mezi 26.549 testovanými v Praze, Brně, Litoměřicích a na Olomoucku to bylo 107 do té doby neodhalených pozitivních testů. V Olomouckém kraji byla původní kapacita pro 6500 zájemců, kraji se však díky enormnímu zájmu lidí i rychlosti vyšetření podařilo tento počet zvýšit o dalších více než 3000 míst.

Hajdúch: S koronavirem se budeme potýkat ještě 6 až 9 měsíců

Zhruba na šest až devět měsíců odhaduje ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Marián Hajdúch dobu, po kterou se bude společnost nadále potýkat s novým typem koronaviru. Časový horizont odhaduje v souvislosti s novými vakcínami. Podle něj se nárůst počtu onemocnění v České republice, v níž podle poslední denní aktualizace přibylo 680 případů tohoto onemocnění, dal očekávat. Hajdúch to dnes řekl v rozhovoru pro ČTK.

"Já jsem to jednoznačně očekával. Virus se chová stejným způsobem, je to prostě biologie, která zatím je. Ta se nedá ovlivnit jinak než procesy, které známe mnoho let - je to mytí rukou, bariérová ochrana typu roušek a sociální distanc. Česká republika má, domnívám se, jedny z nejmenších opatření a také jeden z největších výskytů v této chvíli," uvedl Hajdúch.

Podle něj pro diskusi, že by virus slábl, nejsou jednoznačné důkazy. "Virus jednoznačně atakuje jinou populaci přes léto, frekvenčně lze vidět mnohem více mladých lidí, kteří infekci mnohem lépe zvládají. Pravdou je, že na počátku infekce bylo hospitalizováno velké množství lidí, kteří by již nyní hospitalizováni nebyli. Protože o tom víme mnohem více a bojíme se těch problémů mnohem méně. Teď se skutečně hospitalizují lidé, kteří tu hospitalizaci potřebují," míní ředitel ústavu.

Hajdúch zároveň poukazuje na to, že je potřeba si uvědomit, že kometa pozitivně testovaných za každý den za sebou táhne obrovský ocas. "Počet hospitalizovaných začne přibývat za deset až 14 dnů. Než člověk dospěje od infekce do hospitalizace a odtud přesunem na jednotku intenzivní péče, trvá to deset i více dnů. Je potřeba si uvědomit, že ty procesy mají zpoždění dané biologií té nemoci. Vidíme jen okno, které je časově zpožděné o deset až 14 dnů za tím, co nás čeká," doplnil Hajdúch. Zastává názor, že nyní je nejdůležitější trasování.

Nejpříhodnější je podle něj se nechat očkovat. "Pokud někdo není zaočkovaný proti chřipce, případně starší jedinci vůči pneumokoku a hemofilovi, mají nejvyšší čas, aby tak učinili. Sezona respiračních infekcí se přibližuje. Pokud snížíme riziko toho, čeho jsme schopni předejít aktivní imunizací, zvýšíme pravděpodobnost, že dobře zvládneme to, čemu předejít nejsme schopni," dodal ředitel ÚMTM.

V Česku se od začátku pandemie novým typem koronaviru nakazilo podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví 26.452 lidí, nárůst oproti čtvrtku je rekordních 680 případů. Aktuálně nemocných je 7196 lidí, z nemoci se naopak již vyléčilo 18.830 lidí. V souvislosti s touto nemocí zemřelo 426 pacientů.

V Česku přibylo 672 případů nákazy, nejvíc od 24. května

28.09.2021 10:28 Aktualizováno V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Koronavirus v Česku: Nechráněných seniorů je stále přes 400 tisíc

28.09.2021 08:55 V Česku žije přes 416.000 seniorů, kteří stále nejsou chránění proti covidu-19 očkováním nebo…

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o vízech pro cizince

27.09.2021 18:11 Všichni cizinci budou znovu moci žádat o víza či povolení k dlouhodobému pobytu v ČR. V době…

Vláda uvolnila opatření pro dětské zájmové kroužky

27.09.2021 17:58 Aktualizováno Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat…

Covid v Česku zrychluje. Přibylo víc případů než před týdnem

27.09.2021 08:52 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

V sobotu přibylo 409 nakažených, stouplo reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Související:

Právě se děje

reklama