Zájem o nové očkování proti covidu kleslá

Zájemců o první dávky očkování proti covidu-19 v posledních dnech po nárůstu v říjnu a listopadu ubylo. Od pondělí jich bylo méně než 8000 za den, před koncem listopadu každý pracovní den přes 18.000. Nyní se tak podávají hlavně posilující dávky očkování, ve středu jich bylo přes 78.000. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví o očkování.

Celkově se podle denních hlášení ministerstva o postupující proočkovanosti nechalo očkovat nebo se k vakcinaci registrovalo 63,5 procenta populace. Za poslední měsíc se jejich počet zvýšil, 6. listopadu bylo 59,9 procenta. Dokončené očkování tak má asi 70,8 procenta dospělých.

Zájem o očkování ovlivňují zejména kroky vlády. Od 1. listopadu už nemají neočkovaní lidé hrazené preventivní testy na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění. Například pro návštěvu restaurace, sportovního utkání nebo koncertu si je musejí platit sami. Před koncem října se tak zvedl zájem o nové očkování na dvojnásobek, z průměrně zhruba 6100 podaných dávek v pracovní den ve třetím říjnovém týdnu na téměř 13.000.

V první polovině listopadu vyšší zájem dál pokračoval, nerostl ale tak rychle. Znovu se navýšil ve druhé polovině měsíce, protože od pondělí 22. listopadu lidé bez potvrzení o prodělání covidu-19 nebo absolvovaném očkování nesmí například do restaurací, kin, divadel, na sportoviště nebo využívat ubytování.

V prvním prosincovém týdnu byl zájem o očkování už skoro stejně nízký jako před polovinou října, než se zvedla současná vlna epidemie. Vliv může mít také rozhodnutí končící vlády ANO a ČSSD o povinném očkování lidí nad 60 let, se kterým ale nastupující vláda koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a PirSTAN nesouhlasí. Pro vybrané profese zřejmě povinnost zavedená od března bude.

Čím dál větší je zájem o posilující dávku očkování. Zatímco v prvním listopadovém týdnu si pro ní přišlo průměrně skoro 28.000 lidí za den, v minulém týdnu to už bylo přes 60.000 a v prvních třech pracovních dnech tohoto týdne dokonce přes 73.500 osob.

Odborníci upozorňují na to, že po uplynutí několika měsíců od druhé dávky ochrana vytvořená očkováním klesá. Přeočkováním se ale zvýší na původní míru už zhruba po týdnu. V současné době tak mají lidé nad 60 let nárok na přeočkování po pěti měsících od dokončeného očkování a ostatní po šesti měsících. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes avizoval, že od 13. prosince bude na pět měsíců lhůta zkrácena pro lidi nad 55 let a od 20. prosince od 50 let.

Dosud zdravotníci aplikovali 1,36 milionu posilujících dávek. Nárok na ně ale má k dnešnímu dni 1,92 milionu lidí nad 60 let, z nichž ji dostal milion z nich. Mladších už se mohlo nechat očkovat asi 570.000, udělalo to 300.000 z nich.

Důvodem, proč vláda spouští očkování třetí dávkou znovu postupně, je vytíženost očkovacích center. Podle dnešního Babišova vyjádření jsou v Praze nevytížená, v jiných regionech je naopak potřeba očkovací kapacity zvýšit. Společnost P&Q Research dnes v tiskové zprávě informovala, že podle jejich výzkumu chce z plně očkovaných lidí, kterých je 6,4 milionu, posilující dávku dostat 82 procent.

 

Související

očkování

Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína

Poradní panel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek zahájil debatu o schválení zcela nového typu vakcíny proti chřipce. Jedná se o vůbec první očkovací látku proti tomuto onemocnění, která využívá technologii mRNA, tedy stejný postup, který hrál klíčovou roli při zvládání pandemie covidu-19. 

Více souvisejících

očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

27. června 2026 17:38

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy