Zítra začne antigenní testování na koronavirus, kapacita je až 60 tisíc denně

Lidé budou moci od středy podstoupit antigenní testy hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích. Zapojit se mohli dobrovolně.

Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo zveřejnilo web, který funguje jako rozcestník informací. Zájem je velký, do Vánoc zbývají většinou jen jednotky volných termínů.

Výsledek testu je znám asi za 20 minut. Opakovat test je možné jednou za pět dní až do 15. ledna. Zájem má podle průzkumu asi 40 procent populace.

Cílem hromadného testování je podle ministerstva hlavně odhalit lidi, kteří jsou nakažení a virus šíří, ale nemají příznaky nemoci, jako je dušnost, kašel nebo ztráta čichu. I kvůli očekávanému častějšímu setkávání v rodinách je začátek testování naplánovaný před vánočními svátky.

"Většina lidí, kteří předají infekci někomu druhému, to sami nevědí. A jedinou ochranou proti tomu je, aby i my všichni, kteří se cítíme dobře, jsme pravidla dodržovali," řekl k tomu v pátek ministr. Na Vánoce se setkávání se seniory doporučil nosit respirátor FFP2. "Nechte se, prosím, otestovat vy, kdo jdete ke svým babičkám, dědečkům, tatínkům, maminkám, protože je budete chtít vidět na Vánoce. A respektujme všichni výsledky těch testů, bude to mít veliký význam. Kromě toho, že vaši prarodiče neonemocní, tak to bude mít význam i například v tom, že zůstanou otevřené obchody," dodal.

Základní metodou pro odhalení nakažených je metoda PCR, kterou se dlouhodobě vyhodnocují například vzorky chřipky. Stěr odebraný z nosohltanu se laboratorně zpracována a hledá se v něm virová DNA. Naproti tomu antigenní test hledá antigen viru SARS-cov-2, tedy specifickou bílkovinu na povrchu virové částice. Tu je možné detekovat v testu podobném těhotenskému už za zhruba 20 minut.

Negativní výsledek testu podle ministerstva zdravotnictví u lidí s příznaky pravděpodobně znamená jiné infekční onemocnění. "Negativní výsledek ale zcela nevylučuje možnost, že se stanete infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření," uvedl resort.

Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzený dalším PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a začíná pro ně platit povinná izolace do doby končící čtyři dny po jejich vymizení.

Od poloviny listopadu byly tyto testy povinné pro pobytové sociální služby. Každých pět dní se museli testovat jejich zaměstnanci, do 4. prosince i jejich klienti. Od minulého týdne některá zařízení testují i návštěvy, jiná vyžadují test odjinud. Minulý a tento týden byla možnost se otestovat antigenním testem nabídnutá také učitelům. Za první týden ji využilo asi 12.000 z 200.000, kteří možnost měli. Zaměstnance pravidelně testují i některé firmy.

Výsledky antigenních testů se začaly promítat i do hodnocení vývoje epidemie a zprostředkovaně i do přijatých protiepidemických opatření. Ministerstvo zdravotnictví dnes začalo publikovat výpočet protiepidemického skóre PES pro testy PCR jako dosud a druhý při započítání antigenních testů. Skóre by se tak snížilo ze 66 na 61 bodů, zůstalo by těsně ve čtvrtém stupni. Podle Blatného bylo antigenních testů už více než 350.000 a po zahájení plošného testování zřejmě převáží nad PCR. Do 22. prosince tak chce resort data vyhodnotit a upravit metodiku výpočtu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví Jan Blatný

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy