Praha - Za trvalé poškození mozku své sedmiměsíční dcery si má matka odpykat deset let vězení, dítěti má navíc zaplatit odškodné čtyři miliony korun. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, verdikt není pravomocný. Holčičce po úderech do hlavy odumřela část mozkové tkáně. Žena už v minulosti dostala podmíněný trest za to, že úmyslně zranila svou starší dcerku.
"Je to velmi otřesný kriminální trestný čin, navíc spáchaný citově oploštělou matkou. Máme pocit, že jí je líto jen sebe samotné," řekl předseda soudního senátu Tomáš Kubovec. "Následek je naprosto neodčinitelný - dodnes není jisté, že holčička přežije," vysvětlil, proč ženě uložil trest v horní polovině sazby, která činí pět až 12 let.
Čtyřiatřicetiletá matka má obě své dcery s manželem, kterého poznala při návštěvě ve vězení. Předtím měla vztah s jeho otcem. Žena původem z Ukrajiny se s manželem v minulosti rozvedla, potom si ho zase vzala. Po porodu druhého dítěte se od muže odstěhovala a začala žít s dcerkou sama v bytě v pražských Stodůlkách. Letos mezi 8. a 9. dubnem holčičku fyzicky napadla opakovanými údery rukou do hlavy a obličeje a způsobila jí tak krvácení do mozku. Záchranáře přivolal až druhý den otec dívky, když mu ji žena předala k hlídání nereagující a nehybnou.
Dítě nezemřelo jen díky specializované péči lékařů z motolské nemocnice, podle znalců ho od smrti dělila pouhá hodina. Následky úrazu si ponese do konce života. V současné době téměř nevidí, má potíže s motorikou a epileptické záchvaty. Dítě ještě čeká řada operací.
"Útok byl zřejmě vyprovokován pláčem dítěte, obžalovaná nezvládla své emoce. Plačící dítě pro ni představovalo problém," shrnula státní zástupkyně Radka Miclíková. Žena ji zarazila tím, že při soudním jednání nad činem neprojevila žádnou lítost. "Za 25 let své praxe jsem se s něčím takovým nesetkala," podotkla.
Matka svou vinu odmítla. Tvrdí, že holčička jí vyklouzla z náruče na zem a měla malou modřinu pod okem, tuto verzi ale vyvrátil znalec, protože v takovém případě by dítě na betonovou podlahu spadlo nikoliv hlavou, ale nohama. Své trestní stíhání žena pokládá za pomstu manžela, údajně ji bil. "Nechápu, proč mě tak nenávidí. Chce z toho vyjít bezúhonný," uvedla v závěrečné řeči, při které vůbec nezmínila zraněné dítě.
Obžaloba ženu vinila i z dlouhodobého týrání dcerky, to se ale podle soudu nepodařilo prokázat. Ani lékařské prohlídky, ani návštěvy sociálních pracovnic neodhalily žádná zranění.
Žena už dříve ublížila své prvorozené, dnes dvanáctileté dceři - rozlámala jí pánev. Soudy matce v roce 2004 uložily za ublížení na zdraví ambulantní psychiatrické léčení a podmíněný půlroční trest s dvouletou zkušební dobou, v níž se žena osvědčila. Senát tak dnes k tomuto odsouzení nemohl přihlížet. Podle aktuální policejní výpovědi starší dcery ji však matka týrala až donedávna - bila ji prý koženým řemenem, mlátila jí hlavou o zeď a nadávala jí. Často prý bývala pod vlivem alkoholu.
Obě dívky dostal do péče otec. Ženě soudy zakázaly styk s dětmi prozatím do pravomocného ukončení trestního řízení. Matka i žalobkyně si dnes ponechaly lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti odsuzujícímu verdiktu odvolají.
Související
Exposlanec Feri chce, aby ho po půlce trestu propustili na svobodu
Netanjahu požádal prezidenta o milost. Izrael to potřebuje, tvrdí premiér
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 6 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 6 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 7 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 9 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák