Rittiga? Neznám, peníze jsme nevyvedli, hájí se jeden z obviněných šéfů Oleo Chemical

Praha - Kamil Jirounek, jeden z obviněných šéfů firmy Oleo Chemical (OCh), odmítá, že by se podílel na vyvádění peněz ze společnosti směrem k lobbistovi Ivo Rittigovi, jak tvrdí policie. Rittig je v kauze rovněž obviněný, stíháno je i dalších osm lidí. Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci přes firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi. Jirounek v rozhovoru s ČTK uvedl, že šlo o standardní poradenství, jak uspět při obchodních soutěžích, a účelem nebylo získat za provize lukrativní zakázky, jak tvrdí žalobci.

Policie minulý pátek obvinila v kauze deset lidí z různých trestných činů týkajících se například porušení povinnosti při správě cizího majetku a krácení daní. Podezření se týká mimo jiné smluv z let 2007 až 2010 na poradenství, přes které skupina údajně vyvedla až 20 milionů korun prostřednictvím firmy Cokeville Assets z OCh. Peníze se vyplácely za údajně nevykonanou práci a končily prý u Rittiga.

O tom, že by za poradenskými službami byl údajně Rittig, Jirounek nic neví. "Pana Rittiga neznám, nikdy jsem s ním o tom nejednal. Pan Urbánek (Michal Urbánek, druhý obviněný šéf Och) také říká, že za Cokevill nejednal s Rittigem," dodal.

Podle vyšetřovatelů vyváděli Jirounek s Urbánkem milionové částky z peněz státního distributora paliv Čepro. "To je naprostý nesmysl samozřejmě. Jak jsme mohli my z peněz státního distributora převádět peníze na Cokeville?" uvedl. Peníze podle něj pocházely z OCh a byly to platby za smlouvy na poradenství týkající se postupu, jak vybrat vhodného partnera a uspět v obchodních soutěžích. "Mělo nás to naučit procesním věcem, jak se to dělá, jak bychom měli postupovat a na co si dát pozor," dodal Jirounek.

"Ale pokud jde o samotnou soutěž, tam už je to záležitost firmy, jakou dá nejnižší nabídku," odmítl tvrzení žalobců, že miliony měly sloužit jako provize za zajištění lukrativních zakázek. Byly to podle něj "regulérní obchodní soutěže zveřejněné ve věstníku na internetu". "Kdokoliv mohl jít do veřejné soutěže a mohl si třeba vzít dražší nebo levnější poradenskou firmu," dodal.

Ceny za provedenou práci byly podle něj standardní. Vzorec pro odměnu vycházel ze zisku z realizované zakázky. "Kdyby byly odměny fixní, tak by taky mohly být mimo rámec. Ale když ji stanovíte nějakým podílem ze svého zisku, tak vyplácíte provizi za to, že vám někdo dobře poradil," řekl.

Psali jsme:
Rittigova kauza se přesouvá k exšéfovi pražského dopravního podniku  

Příčinou kauzy jsou podle něj obchodní spory, které měl s firemními partnery Jindřichem Vařekou a Jiřím Kreysou, majiteli příbramské firmy Ravak. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že právě dvojice podala v kauze trestní oznámení loni v červenci. Mezi oběma a Jirounkem proběhlo již dříve několik civilních žalob a trestních oznámení. Jeden ze sporů řeší například Krajský soud v Praze. Podle Jirounka je nynější případ "kriminalizaci civilních obchodních právních sporů."

Kreysa dříve deníku Právo sdělil, že Och dluží Ravaku půl miliardy jako půjčku a dalších 250 milionů korun za odkoupenou pohledávku od banky, což ale Jirounek odmítá. "V každém řízení tvrdí, co se jim zrovna hodí. Mezi zmiňované prostředky patří koupě akcií i koupě úvěru od banky, kterým tlačili firmu do insolvence, což zcela jistě nejsou půjčky společnosti. K této situaci došlo, že nepodepsali soubor připravených a schválených dokumentů, čímž se podle mě dopustili podvodného jednání," dodal Jirounek s tím, že chystá trestní oznámení.

Vyšetřování se týká i účetní firmy Peskim. Podle jejího bývalého účetního Jaroslava Kubisky, který je rovněž mezi obviněnými, získal Rittig 78,6 milionu korun za fiktivní služby. Účetní údajně usiluje o pozici spolupracujícího obviněného. Cokeville Assets byla podle něj jen "papírová" firma, sloužící jako sběrné místo provizí pro Rittiga od českých i zahraničních společností. Rittig dnes Lidovkám.cz řekl, že Kubisku nezná, účetní podle něj nebyl u žádných jednání.

Převody údajně řídili další dva obvinění, Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners), která je spojena s několika dalšími kauzami. Babákové nyní kvůli vyšetřování obstavili podle serveru Lidovky.cz byt a rovněž dva byty další obviněné, jednatelce firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janě Šádkové. K dalším obviněným patří jednatel společnosti Peskim Petr Michal, manažer Och Radomír Kučera a někdejší jednatel Cokeville Peter Kmeť.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig Oleo Chemical

Aktuálně se děje

před 57 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy