Praha/Hradec Králové - V Česku od začátku 90. let výrazně ubylo organizovaných zahrádkářů. Zatímco v roce 1991 měl jejich svaz přes 400 tisíc členů, nyní jich je zhruba 150 tisíc. Proč takový úbytek a jak přilákat novou generaci?
Na úbytku zahrádkářů se podle Zdeňky Jankovičové z Českého zahrádkářského svazu podepsaly vysoké nájmy a prodejní ceny pozemků, ale i změna životního stylu Čechů - pracovní vytíženost zaměstnané generace, které nezbývá na časově náročné koníčky čas.
Podobně jako u myslivců či rybářů je jedním z problémů zahrádkářů stárnutí členů. Podle odhadu svazu se průměrný věk jeho členů pohybuje mezi 60 a 70 lety. "Pokud jde o zahrádkaření mladých lidí, pozorujeme v poslední době pozitivní trend, kdy mladé rodiny hledají pro děti zábavu mimo internet a počítač," uvedla Jankovičová.
"Musíme najít program pro mladé lidí, nemůžeme jim nabízet jen práci. Musíme se odpoutat od pěstitelského směru," řekl na dnešním sněmu svazu v Hradci Králové řekl jeho předseda Jan Hinterholzinger.
Svaz v nadcházejícím období zřejmě také bude muset řešit i problémové vztahy mezi samotnými zahrádkáři v osadách. "Některé zahrádkové osady se štěpí tím, že část zahrádek si kupují zahrádkáři, kteří na to mají. Ti pak už necítí potřebu být členy. Mají svůj vlastní pozemek a nechtějí platit členský příspěvek, nechtějí se podílet na údržbě společného majetku," řekl Hinterholzinger.
Zejména ve velkých městech ohrožuje zahrádkáře tlak developerů. "Zahrádkové osady jsou lákavým cílem, jsou na místech, kde je dost prostoru," podotkla Jankovičová. Zahrádkáři zpravidla hospodaří na pronajaté půdě. Pokud je vlastníkem půdy, na níž kolonie leží, pouze jeden člověk, dá se podle Jankovičové developery snadno zlomit.
Ořechy, angrešt a ovocné stromy
Přestože po roce 1989 se i kvůli rozšíření nabídky ovoce a zeleniny v obchodech zájem o jejich pěstování na zahrádkách snížil a lidé na nich hledali spíše oddech a rekreaci, v posledních letech zájem o pěstování vlastního ovoce a zeleniny opět roste. Zvláště po sérii afér s nekvalitními potravinami z dovozu se začali lidé více zajímat o to co jedí a uvědomovat si přínosy vlastních výpěstků.
Podle Jankovičové stále existují komodity, v nichž mají zahrádkáři na trhu dominantní postavení. Jde například o ořechy a drobné ovoce, zejména angrešt. V minulosti zahrádkáři "zachraňovali" český trh zaplavený levnými čínskými dovozy dodávkami českého česneku.
Největší oblibě se mezi zahrádkáři těší ovocné stromy, které rostou na 80 procentech zahrádek. Více než 70 procent drobných pěstitelů má na zahrádce rybíz a jahody. Téměř polovina pěstuje vlastní třešně a třetina vlastní ořechy. Ze zeleniny se největší oblibě těší rajčata a mrkev, ale i okurky a brambory.
Zahrádkaření má dlouholetou tradici nejen v Česku. "Řada evropských zemí má ochranu této činnosti přímo vymezenou v zákonech a zahrádkaření označuje za veřejně prospěšnou činnost," řekla Jankovičová.
"Zákon by měl zahrádkářům přinést jistotu konkurenceschopnosti v získávání pozemků pro zahrádky a uznání zahrádkaření jako veřejně prospěšné činnosti," řekl předseda Hinterholzinger. Obdobný zákon podle něj mají v Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Zákon je podle něj zpracovaný v paragrafovém návrhu a od ČSSD prý má svaz slib, že jej sociální demokraté předloží do Sněmovny.
Související
Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze
Život na zahradě podle vašich představ? Nesmí chybět pergola, zahradní nábytek ani bazén
zahrádkářství , češi , život
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 49 minutami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 1 hodinou
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 1 hodinou
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 2 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 4 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 4 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 5 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 6 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 8 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem
včera
Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29
Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.
Zdroj: Libor Novák