Praha - Do svého listopadového šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zařadilo otázky týkající se tématu rodinné politiky. Ptali jsme se, nakolik se podle občanů vláda stará o sociální situaci rodin s dětmi. Následně jsme pak zjišťovali názor na konkrétní opatření, jež v souvislosti s podporou rodin mohou být uplatňována či zaváděna.
Více než polovina českých občanů (52 %) se domnívá, že vláda se o sociální situaci rodin s dětmi stará nedostatečně, více než třetina (37 %) si myslí, že se stará přiměřeně, a jen nepatrná část (3 %) je toho názoru, že vláda rodiny s dětmi podporuje příliš mnoho. 8 % dotázaných nedokázalo na položenou otázku odpovědět a zvolilo proto odpověď „nevím", informuje soc.cas.cz.
Hůře péči vlády o sociální situaci rodin s dětmi vnímají lidé, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako špatnou. Negativně se častěji vyjadřují také rodiče se dvěma a více nezaopatřenými dětmi, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, nezaměstnaní a příznivci levice.
Pokud jde o uplatňování nebo zavádění konkrétních opatření v oblasti rodinné politiky, pak zhruba 90 procent Čechů souhlasí s tím, aby v každé základní škole byla provozována družina, aby byla podporována pružná pracovní doba a částečné úvazky pro rodiče a aby se zvýšil počet mateřských školek.
Většina dotázaných by také uvítala snížení daní pro lidi s nezaopatřenými dětmi. Pro zvýšení přídavků na děti se vyjadřují více než tři čtvrtiny veřejnosti a 70 procent lidí by souhlasilo se zvýšením počtu jeslí.
O něco nižší podporu mají společné zdanění manželů, vícerychlostní rodičovské dovolené, vyplacení plošného porodného bez ohledu na příjem a plošné přídavky na děti. Všechny návrhy ale podporuje více než polovina Čechů.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Aktuálně se děje
včera
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
včera
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
včera
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
včera
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
včera
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
včera
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
včera
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
včera
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
včera
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
včera
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
včera
OBRAZEM: Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil významný běloruský disident Paval Sieviaryniec
včera
Trump v souvislosti s Íránem promluvil o použití jaderných zbraní
včera
Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez
včera
Pentagon zvažuje pozastavení členství Španělska v NATO. Nepomohlo s útoky proti Íránu
včera
Král popu je zpět. Příběh Michaela Jacksona vypráví nový film
včera
Šéfem lidovců se zřejmě stane jihomoravský hejtman Jan Grolich
včera
Trump přikázal námořnictvu ničit íránská plavidla. Příměří mezi Izraelem a Libanonem bude prodlouženo
včera
Turkovy výroky jsou testem české společnosti
včera
Turek označil úředníky za parazity, které musí Motoristé derazitovat. Nepřijatelné, naštval se Babiš
včera
Rusko buduje digitální železnou oponu. Je to jen dočasné, hájí se Kreml, nikdo mu ale nevěří
V těsné blízkosti Kremlu se před úřadem prezidentské administrativy tvoří nezvyklé fronty. Desítky lidí zde trpělivě čekají, aby podaly oficiální petici adresovanou Vladimiru Putinovi. Jejich požadavek je jasný: ukončení tvrdých zásahů proti svobodnému internetu, které v poslední době paralyzují každodenní život v Rusku.
Zdroj: Libor Novák