Kauza Rath: Žalobce manželům Kottovým navrhl 8 až 9 let

Praha - Žalobce Petr Jirát dnes navrhl Krajskému soudu v Praze v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) manželům Kateřině a Petrovi Kottovým oběma osm až devět let vězení a propadnutí majetku v hodnotě nejméně asi 30 milionů korun. Podle něj exředitelka kladenské nemocnice a náměstek krajských nemocnic organizovali korupci ve Středočeském kraji týkající se veřejných zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví. Podnikatelce Ivaně Salačové navrhl podmínku, protože podle něj spolupracovala při vyšetřování. Pro dalších pět obžalovaných chce dva až šest let vězení a pro jednoho podmínku.

Dnešní jednání se týká devíti z 11 obžalovaných - případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské projedná jindy. Po Jirátovi přednesou v následujících dnech závěrečné řeči advokáti.

Podle státního zástupce postupovali Kott a jeho nynější žena, tehdy Kateřina Pancová, promyšleně jako organizovaná skupina, přičemž Rath prý o všem věděl a měli v něm "krytí" coby v hejtmanovi Středočeského kraje. Kromě vězení pro ně navrhl propadnutí majetku, přičemž policie zatím zajistila majetek za zhruba 30 milionů korun.

Jirát dále navrhl pro spolupracující Salačovou tříletý podmíněný trest odložený na pět let. Podle něj se výraznou měrou svým přiznáním podílela na odhalení celé skupiny. Soud teprve rozhodne, zda uzná její spolupracující pozici. Jinak jí hrozí až desetileté vězení.

Kott o přestávce při jednání novinářům řekl, že s navrhovaným trestem nesouhlasí a žalobce je podle něj "gigantický demagog". Jeho manželka ani jejich obhájce Tomáš Sokol se nevyjádřili.

Salačovou návrh žalobce překvapil a České televizi řekla, že jí "spadl kámen ze srdce". "Když jsem se dostala do vazby, byla jsem po několika dnech rozhodnutá, že budu vypovídat," popsala. Případnou spolupráci s vyšetřovateli pak prý ještě rozebírala s rodinou a právníky.

Dalšími obžalovanými jsou manažeři Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Jejich firma se podílela na stavební zakázce, kterou údajně provázela korupce. Jirát žádá pro oba pět let vězení.

Manažerovi zdravotnické firmy Puro-Klima Martinu Jirešovi navrhl pět až šest let vězení, jednateli zdravotnické firmy Hospimed Jindřichu Řehákovi pět let a manažerovi zdravotnické firmy B. Braun Medical Janu Hájkovi dva roky. Manažer stavební firmy Pohl Václav Kovanda by měl podle žalobce dostat tříletou podmínku s odkladem na čtyři až pět let.

Všichni jsou obžalováni ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, většina také z poškození finančních zájmů Evropské unie a někteří ještě z podplácení. Největší trest, až deset let vězení, hrozí za poškození EU. Jirát se tak u většiny rozhodoval v rozpětí pěti až deseti lety vězení.

Státní zástupce svými návrhy ukončil závěrečnou řeč, kterou začal číst před soudem v úterý, kdy rozebíral stavební zakázky. Dnes se zaměřil na tendry ve zdravotnictví. Již dříve řekl, že by na obžalobě nic neměnil, a důkazy prý ještě při hlavním líčení, které trvá od srpna 2013, zesílily.

Soud podle něj projednává ukázkový příklad promyšleného ovlivňování zakázek. "Je to úplné popření modelu veřejné soutěže a předem vymyšlená taktika," dodal. "Ačkoli o všem informován, nechával špinavou práci na svých lidech, tedy na Pancové s Kottem. Jen hlasoval na krajské radě pro určité materiály a pak si přijel pro díl úplatku. Typický příklad páchání trestné činnosti organizovanou skupinou," tvrdí o Rathově roli.

Do zdravotnických tendrů se podle Jiráta sice mohl přihlásit neomezený počet firem, ale Kott s Pancovou a pořadatelem soutěží prý nastavili podmínky tak, že je mohly splnit jen zhruba tři společnosti - Puro-Klima, Hospimed a B. Braun Medical. "Tyto firmy se stále točí v zakázkách, jen si mění role výherců soutěže," dodal Jirát.

Podle obžaloby se korupce ve Středočeském kraji týkala stavebních a zdravotnických zakázek. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Vinu popírá, protože podle něj byly tendry pod vícenásobnou kontrolou.

Návrhy žalobce:

Kateřina Kottová (lékařka, exšéfka kladenské nemocnice): osm až devět let vězení, propadnutí majetku

Petr Kott (lékař, exnáměstek krajských nemocnic, exposlanec): osm až devět let vězní, propadnutí majetku

Ivana Salačová (podnikatelka ve stavebnictví, firma Fisa): tříletá podmínka s odkladem na pět let, pokuta až milion korun

Pavel Drážďanský (manažer stavební firmy Konstruktiva Branko): pět let vězení, propadnutí více než dvou milionů korun

Tomáš Mladý (manažer stavební firmy Konstruktiva Branko): pět let vězení

Václav Kovanda (manažer stavební firmy Pohl): tříletá podmínka s odkladem na čtyři až pět let, pokuta 500.000 korun

Martin Jireš (manažer zdravotnické firmy Puro-Klima): pět až šest let vězení, propadnutí části majetku

Jindřich Řehák (jednatel zdravotnické firmy Hospimed): pět let vězení, pokuta milion korun

Jan Hájek (manažer zdravotnické firmy B. Braun Medical): dva roky vězení, pokuta až 800.000 korun

Související

David Rath

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. ČTK to sdělil advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Rath ČTK v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl, řekla ČTK pracovnice polikliniky.

Více souvisejících

David Rath Krajský soud Petr Kott

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy