Kauza Rath: Žalobce manželům Kottovým navrhl 8 až 9 let

Praha - Žalobce Petr Jirát dnes navrhl Krajskému soudu v Praze v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) manželům Kateřině a Petrovi Kottovým oběma osm až devět let vězení a propadnutí majetku v hodnotě nejméně asi 30 milionů korun. Podle něj exředitelka kladenské nemocnice a náměstek krajských nemocnic organizovali korupci ve Středočeském kraji týkající se veřejných zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví. Podnikatelce Ivaně Salačové navrhl podmínku, protože podle něj spolupracovala při vyšetřování. Pro dalších pět obžalovaných chce dva až šest let vězení a pro jednoho podmínku.

Dnešní jednání se týká devíti z 11 obžalovaných - případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské projedná jindy. Po Jirátovi přednesou v následujících dnech závěrečné řeči advokáti.

Podle státního zástupce postupovali Kott a jeho nynější žena, tehdy Kateřina Pancová, promyšleně jako organizovaná skupina, přičemž Rath prý o všem věděl a měli v něm "krytí" coby v hejtmanovi Středočeského kraje. Kromě vězení pro ně navrhl propadnutí majetku, přičemž policie zatím zajistila majetek za zhruba 30 milionů korun.

Jirát dále navrhl pro spolupracující Salačovou tříletý podmíněný trest odložený na pět let. Podle něj se výraznou měrou svým přiznáním podílela na odhalení celé skupiny. Soud teprve rozhodne, zda uzná její spolupracující pozici. Jinak jí hrozí až desetileté vězení.

Kott o přestávce při jednání novinářům řekl, že s navrhovaným trestem nesouhlasí a žalobce je podle něj "gigantický demagog". Jeho manželka ani jejich obhájce Tomáš Sokol se nevyjádřili.

Salačovou návrh žalobce překvapil a České televizi řekla, že jí "spadl kámen ze srdce". "Když jsem se dostala do vazby, byla jsem po několika dnech rozhodnutá, že budu vypovídat," popsala. Případnou spolupráci s vyšetřovateli pak prý ještě rozebírala s rodinou a právníky.

Dalšími obžalovanými jsou manažeři Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Jejich firma se podílela na stavební zakázce, kterou údajně provázela korupce. Jirát žádá pro oba pět let vězení.

Manažerovi zdravotnické firmy Puro-Klima Martinu Jirešovi navrhl pět až šest let vězení, jednateli zdravotnické firmy Hospimed Jindřichu Řehákovi pět let a manažerovi zdravotnické firmy B. Braun Medical Janu Hájkovi dva roky. Manažer stavební firmy Pohl Václav Kovanda by měl podle žalobce dostat tříletou podmínku s odkladem na čtyři až pět let.

Všichni jsou obžalováni ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, většina také z poškození finančních zájmů Evropské unie a někteří ještě z podplácení. Největší trest, až deset let vězení, hrozí za poškození EU. Jirát se tak u většiny rozhodoval v rozpětí pěti až deseti lety vězení.

Státní zástupce svými návrhy ukončil závěrečnou řeč, kterou začal číst před soudem v úterý, kdy rozebíral stavební zakázky. Dnes se zaměřil na tendry ve zdravotnictví. Již dříve řekl, že by na obžalobě nic neměnil, a důkazy prý ještě při hlavním líčení, které trvá od srpna 2013, zesílily.

Soud podle něj projednává ukázkový příklad promyšleného ovlivňování zakázek. "Je to úplné popření modelu veřejné soutěže a předem vymyšlená taktika," dodal. "Ačkoli o všem informován, nechával špinavou práci na svých lidech, tedy na Pancové s Kottem. Jen hlasoval na krajské radě pro určité materiály a pak si přijel pro díl úplatku. Typický příklad páchání trestné činnosti organizovanou skupinou," tvrdí o Rathově roli.

Do zdravotnických tendrů se podle Jiráta sice mohl přihlásit neomezený počet firem, ale Kott s Pancovou a pořadatelem soutěží prý nastavili podmínky tak, že je mohly splnit jen zhruba tři společnosti - Puro-Klima, Hospimed a B. Braun Medical. "Tyto firmy se stále točí v zakázkách, jen si mění role výherců soutěže," dodal Jirát.

Podle obžaloby se korupce ve Středočeském kraji týkala stavebních a zdravotnických zakázek. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Vinu popírá, protože podle něj byly tendry pod vícenásobnou kontrolou.

Návrhy žalobce:

Kateřina Kottová (lékařka, exšéfka kladenské nemocnice): osm až devět let vězení, propadnutí majetku

Petr Kott (lékař, exnáměstek krajských nemocnic, exposlanec): osm až devět let vězní, propadnutí majetku

Ivana Salačová (podnikatelka ve stavebnictví, firma Fisa): tříletá podmínka s odkladem na pět let, pokuta až milion korun

Pavel Drážďanský (manažer stavební firmy Konstruktiva Branko): pět let vězení, propadnutí více než dvou milionů korun

Tomáš Mladý (manažer stavební firmy Konstruktiva Branko): pět let vězení

Václav Kovanda (manažer stavební firmy Pohl): tříletá podmínka s odkladem na čtyři až pět let, pokuta 500.000 korun

Martin Jireš (manažer zdravotnické firmy Puro-Klima): pět až šest let vězení, propadnutí části majetku

Jindřich Řehák (jednatel zdravotnické firmy Hospimed): pět let vězení, pokuta milion korun

Jan Hájek (manažer zdravotnické firmy B. Braun Medical): dva roky vězení, pokuta až 800.000 korun

Související

David Rath

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. ČTK to sdělil advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Rath ČTK v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl, řekla ČTK pracovnice polikliniky.

Více souvisejících

David Rath Krajský soud Petr Kott

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy