Praha - Zákaz výkupu kovového šrotu za hotové si pochvalují města i policisté, sběrny jsou na tom ale hůře. Tržby klesají, papírování naopak narostlo. Navíc se ozývají hlasy, že krádeže byly pouze zástupným argumentem.
Pracovnice výkupny kovů v Kutné Hoře řekla, že v březnu chodili kovy prodávat stále stejní lidé jako před změnou vyhlášky a legislativní změnou jí pouze vznikla práce navíc: "Denně tady kleju na toho, kdo toto vymyslel, protože to papírování a počítání je pro mě hrozná práce a nevidím v tom logiku. Lidé si nechávají posílat peníze na účet nebo složenkou tak, jak to máme nařízené. Nevím, čemu se tím mělo zabránit, každý má občanku, někdo si to pošle třeba ke kamarádovi, domluví se, a tak dále."
"Jsme na 30 procentech předchozích měsíců," řekl Roman Štix, majitel kovošrotu s provozovnami v Plzni, Rokycanech a Stříbře. Jednotlivci přitom dříve tvořili 37 procent objemu výkupu. Kovošrot kvůli vyhlášce musel ve čtvrtek propustit třetinu lidí. "Zachraňují nás firmy, jinak bychom museli skončit," uvedl. Štix ví o velkovýkupnách, které propouštějí více lidí a o malých sběrnách, které končí. Právě ty dodávaly šrot od lidí středním a velkým výkupcům. "Ale teď nám za měsíc nedovezly nic," řekl. Na trhu se objevují inzeráty na prodej lisů a nůžek, o něž ale nikdo nemá zájem. Štix uvedl, že kolegové ho už vyzvali, aby se připojil k hromadné žalobě na stát za zmařené investice, kterou připravují.
Karel Koch, majitel firmy CELIA CZ, která se zabývá výkupem kovů, řekl, že v prvních 15 březnových dnů klesl výkup kovů na pětinu a nyní je zhruba na polovině oproti době, kdy vyhláška ještě neplatila. Firma má deset provozoven, mimo jiné i v Dobříši. "Stačilo by, kdyby začaly dříve chodit kontroly, teď v březnu jsme měli kontroly na všech provozovnách. To je v pořádku, ale mohlo to být dříve a bez změny zákona," uvedl Koch.
Podle Libora Vohánky z firmy Ekometal s několika provozovnami se první týden platnosti vyhlášky výkup téměř zastavil, nyní se situace pomalu zlepšuje. "Přijde mi, že hlavním důvodem je zájem měst a obcí dostat šrot zadarmo do svých sběrných dvorů, které musely zřídit a musí nějak financovat a tohle je nejsnazší cesta. Krádeže jsou pouze zástupný argument," uvedl.
Také Michal Kecl z firmy EKO Logistics s provozovnami v Kolíně a v Týnci nad Labem tvrdí, že změna přinesla pouze administrativní práci navíc a problém krádeží neřeší. "Pokud někdo chtěl bojovat s určitými nešvary, měl pro to prostředky už před touto úpravou. Stačilo jen chodit a důsledně uplatňovat legislativu. Já za tím vidím jen tlaky velkých lobbistických skupin, které chtějí znárodnit veškeré odpady od lidí," myslí si.
"V březnu byl propad obrovský, naopak v únoru lidé nosili abnormálně, jako by se báli, jak to bude. Ale vše se snad brzy dostane do normálu," uvedl majitel sběrny ve Zlínské kraji. Převážná většina jeho zákazníků jsou lidé, kteří čas od času potřebují vyhodit spotřebiče, které jim již neslouží, nebo staré věci po úklidu. Potenciálních zlodějů, kteří pravidelně přivážejí různé kovy, je minimum. "Mnohem více je lidí, co vozí normální věci z domácností," řekl šéf výkupny v areálu bývalých baťovských závodů.
A co říká policie?
Mluvčí kladenských strážníků Markéta Fröhlichová uvedla, že v březnu řešili dva případy krádeží kovů. "Oproti minulým měsícům je to velký pokles počtu krádeží železného šrotu," doplnila.
"Dříve jsem odebírali kovový šrot jako zatajený nález nejméně jednou až dvakrát týdně. Od března jsme nezastavili ani jednu osobu, která by na kárce kovový odpad táhla," řekl mluvčí ústecké městské policie Jan Novotný. Podobné zkušenosti mají strážníci v Mostě. "Určitě je lidí s kárkami se šrotem výrazně méně než minulosti," shodla se se svým ústeckým kolegou mluvčí mostecké policie Ilona Kozlová. Novou vyhlášku si pochvalují také v Chomutově.
"K poškozování majetku města odcizováním hlavně měděných drátů, okapů a prvků staveb i z jiných kovů dochází ve stejné míře jako předtím, než vstoupila novela v platnost," uvedla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová. Jinou zkušenost mají v Jablonci nad Nisou. "Vizuálně ubylo sběračů kovů po městě," uvedla mluvčí radnice Markéta Hozová. Radnice v České Lípě v poslední době dokonce nezaznamenala žádné krádeže kovových částí městského majetku.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) během kontrol už odhalila několik případů, kdy sběrny vykupovaly materiál, který nesměly. Inspektoři také zjistili, že někteří majitelé vypisují směnky.
Podle majitelů výkupen vyhláška nevyžene z trhu černé sběrny, skryté ve dvorech. Ty se nyní napojily hlavně na překupníky v Polsku, kde za kovy platí hotově. Také v Německu dávají na ruku až 50 eur (přes 1300 Kč).
Související
Němci vzali útokem opětovně otevřené sběrné dvory, musela zasahovat policie
Sběrny jsou i nadále problémem: ČOI odhalila závažné nedostatky
sběrny , odpady , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák