„Nebezpečný“ Landa? Hymna o Karlu IV. dopálila studenty. Zjistili jsme víc

Praha – Příští rok, konkrétně 14. května, uplyne 700 let od narození krále českého a císaře Svaté říše římské Karla IV., který si vysloužil přízvisko Otec vlasti a který se před deseti lety v anketě „Největší Čech“ umístil na prvním místě. V Praze se chystají velkolepé oslavy, Hrad například nechá vystavit korunovační klenoty. Už je zde ale první kontroverze.

„Hlavní město je hrdé na svého císaře a chce být tou tažnou silou, co se týká oslav," uvedl pro prazsky.denik.cz Jan Wolf, radní pro kulturu. Ministerstvo kultury pak podle předběžného vládního návrhu vyčlení na různé akce 250 milionů korun.

„Aby to nebylo úplně konzervativní, tak je tu nápad, že oslavy budou mít jakousi hymnu. Oslovili jsme člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu hodně akcentuje historii naší země. Jde o Daniela Landu," řekl Wolf. „Hymna" sice ještě není oficiálně schválena, už ale vzbuzuje rozporuplné reakce. Ozval se Spolek studentů historie FF UK a radnímu Wolfovi napsal dopis.

"Vážený pane radní,

obracím se na Vás jako předseda Spolku studentů historie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Velmi nás znepokojila informace, že by měl Daniel Landa skládat "hymnu" k výročí narození císaře Svaté říše římské Karla IV. Daniel Landa je známý svým blízkým vztahem ke krajní nacionalistické pravici. Byl hlavní postavou skupiny Orlík, jejíž texty byly v té době otevřeně nesnášenlivé a rasistické. Od této skupiny se stále neodstřihl, jak se někde tvrdí. Z pouštění písní této kapely dostává od OSA peníze a v poslední době je dokonce začíná opět hrát na svých koncertech.

Vzhledem k Landovu nacionálnímu výkladu historie se lze i obávat, jakým způsobem s odkazem Karla IV. v hymně naloží. Nastalá situace by byla o to absurdnější, že Karel IV. nebyl žádný "Čech". Jednak žil dávno před zrozením moderních národů, jednak byl i Francouzem, Němcem nebo Italem. Ostatně i jako český král byl králem nejen Čechů, ale i českých Němců.

Rádi bychom se Vás zeptali, proč jste se k takovému kroku rozhodl a jestli si uvědomujete i jeho kontext. K popularizace historie se musí přistupovat opatrně a dbát nejen o historickou přesnost, ale zajímat se i o hodnoty, které tím vědomě či nevědomě zprostředkováváme. Je smutné, že 70 let po hrůzách, který etnický nacionalismus způsobil, etnický nacionalista skládá písně pro pražský magistrát.

S pozdravem a díky za odpověďDaniel Ortpředseda Spolku studentů historie FF UK

Redakce serveru EuroZprávy.cz oslovila pana Orta a zeptala se ho na další věci.

Se samotným nápadem na složení "hymny" souhlasíte?

Nápad složení hymny bych nechtěl jménem Spolku komentovat. Osobně si ale myslím, že je to hodně zjednodušující, patetický formát, který je v plánovaných oslavách nadbytečný. Oslavy vnímáme jako ojedinělý prostor pro kritickou reflexi osobnosti Karla IV. Skládání hymny do kritické reflexe nezapadá.

Jaké jsou první reakce na vaši iniciativu?

Záleží, v jakém okruhu lidí člověk hledá odezvy. Mezi historiky, spolužáky a na facebookové stránce Spolku jsou odezvy v drtivé většině pozitivní. Internetem ale koluje i spousta negativních reakcí.

Kontaktovali jste v této záležitosti přímo i Landu?

Ne. Nezdá se nám, že by tato záležitost měla být věcí diskuze zrovna s Danielem Landou. Kontaktovali jsme zástupce pražského magistrátu jakožto zjevné původce návrhu.

Domníváte se, že Landa je i dnes veřejností vnímán jako "etnický nacionalista", jak ho nazýváte?

Myslím, že dnes hodně lidí nebere Landova vystoupení zcela vážně. Ale vzhledem k tomu, že má stále velké množství fanoušků, je podle nás o to důležitější akcentovat nebezpečný etnicky nacionální aspekt jeho světonázoru.

Pokud by "hymna" z pera Landy přeci jen byla schválena, přistoupili byste k hlasitějším protestům?

Vůbec jsme nečekali, že náš dopis vyvolá takovou mediální odezvu. Nechceme předjímat budoucí dění. Je pro nás důležité vést o celé věci dialog.

Když odbočím od tématu. Jaký největší odkaz dle Vás zanechal Karel IV. budoucím generacím?

Jako největší odkaz Karla IV. vnímám založení pražské univerzity - místa, které od té doby poskytuje prostor pro vzdělávání společnosti a učí kritickému myšlení.

Související

Výstava Magičtí Lucemburkové v Karolinu navazuje na projekt Křižovatka cest.

OBRAZEM: Na výstavě Magičtí Lucemburkové nahlédnete pod pokličku doby vlády českých králů

Praha - Dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků představuje výstava Magičtí Lucemburkové. Knihy, repliky hradů či korunovačních klenotů nebo sochy Karla IV., Jana Lucemburského a dalších. Putovní výstava, která dále navštíví Olomouc či Plzeň, je aktuálně umístěná v prostorách Křížové chodby Karolina. Zde bude přístupná návštěvníkům do 29. dubna.
Císařská římská koruna

Putovní výstava Magičtí Lucemburkové se na měsíc zastaví v Praze

Praha – V loňském roce Česká republika slavila 700. výročí narození Karla IV. K této příležitosti vznikl projekt Křižovatka cest, který představil rodokmeny předků a potomků Karla IV. Ještě nyní je můžete vidět na venkovních tabulích na veřejných místech Prahy. Na tento projekt nyní navazuje výstava Magičtí Lucemburkové, která přiblíží vládu českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků.

Více souvisejících

Karel IV. (700 let od narození) Praha Daniel Landa

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 34 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy