Praha - Unie státních zástupců se ohradila proti prohlášení České advokátní komory, která před několika dny kritizovala postup policistů a žalobců v případu vazebně stíhaného pražského advokáta Martina Grubnera. Grubner je spolu s dalšími 16 lidmi podezřelý z daňových úniků za téměř 100 milionů korun. Unie v prohlášení zaslaném ČTK tvrdí, že komora namísto profesionálního přístupu a věcné argumentaci používá "zjevné a nesmyslné fauly" a je apriorně zaujatá ve prospěch trestně stíhaných.
Hlavní aktéři kauzy podle vyjádření pražské policie vyhrožovali spoluobviněným a upláceli je, aby změnili výpovědi. Také je prý nutili, aby sepisovali smyšlená a lživá obvinění na vyšetřovatele, a následně je zasílali Generální inspekci bezpečnostních sborů. Proto soud uvalil na Grubnera vazbu, aby již nemohl ovlivňovat svědky.
"Někteří z hlavních aktérů celého případu jsou buď přímo advokáti, nebo osoby právně vzdělané, kdy některé z těchto osob jsou, nebo byly dokonce členy kontrolní rady, která se podílí na řízení Advokátní komory ČR," informovala minulý týden pražská policie.
Její vyjádření však vzápětí ostře napadla advokátní komora. "Česká advokátní komora důrazně nesouhlasí s podobnými prohlášeními, která jsou často vykonstruovaná a lživá a ve vztahu k advokátům vykonávajícím obhajobu dokonce mstivá s charakterem odplaty," uvedlo vedení komory na svém webu. Stavovské sdružení advokátů rovněž tvrdí, že policie a státní zastupitelství vyvolává ve společnosti hysterii a odsuzuje lidi předem, místo toho, aby opatřovaly důkazy proti skutečným pachatelům.
Unie státních zástupců se pozastavila nad tím, že i když advokátní komora sama uznává, že nevstupuje do konkrétních trestních kauz a nemá přístup do spisů, mluví o nedostatku podkladů pro zahájení trestního stíhání nebo o porušení práva obviněného na spravedlivý proces. "Takové paušální hodnocení s veřejně prezentovanou neznalostí věci bohužel svědčí spíše o apriorní zaujatosti ČAK ve prospěch trestně stíhaných osob, nežli o profesionálním přístupu a věcné argumentaci," uvedla unie.
Obviněným v kauze včetně Grubnera hrozí až desetileté vězení. Podle policie pracovali jako organizovaná skupina a připravili stát na daních o téměř 100 milionů korun. Daňový únik ale mohl být mnohonásobně vyšší a nelze vyloučit, že budou obviněni další lidé. Hlavní obvinění podle policie vytvářeli složité řetězce firem, na jejichž konci pro sebe čerpali peníze.
Související
Policie v noci zasahovala kvůli bitcoinové kauze. Jiřikovský před detektivy utekl na střechu
Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
Aktuálně se děje
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
včera
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
včera
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
včera
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
včera
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
včera
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
včera
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu otevřeně odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy, který prosazuje americká administrativa. Tento krok představuje vzácný veřejný rozpor mezi židovským státem a Bílým domem, jenž se snaží urychleně dosáhnout urovnání blízkovýchodních konfliktů.
Zdroj: Libor Novák