Praha - Klíšťová encefalitida nebo lymeská borelióza. Tyto dvě nemoci nejsou nic příjemného, obě přenášejí klíšťata. V článku se můžete podívat na mapu, kde jsou klíšťata nejaktivnější. Také se dozvíte, jaká je jejich aktivita právě v těchto dnech a jak se před nimi chránit.
Mnoho z nás o víkendu vyrazí do přírody nebo k vodě. Dobrá zpráva je, že se není až tolik třeba bát klíšťat, jejich aktivita je totiž jen na středním stupni. V pátek platí stupeň 6, v sobotu a neděli na stupni 5. Podle Státního zdravotního ústavu a Českého hydrometeorologického ústavu to znamená středně velké riziko. Doporučení pro tento stupeň je, že lidé mají použít repelent, nemají sedat a lehat v porostech a nevstupovat do křovin.
Vědci zabývající se klíšťaty přišli na to, že klíšťata si častěji jako svou oběť vybírají muže a raději mají kuřáky či mírné konzumenty alkoholu. Naopak neradi se přisávají na vegetariány a nemají rádi česnekovou příchuť. Klíšťata také nevyhledávají lidi, kteří mají studené nohy nebo ruce. Takové lidi malí roztoči nevidí. Toho, koho napadnou si vybírají podle dechu, pohybu či některých látek v potu.
Infikovaná klíšťata roznášejí hned několik nemocí, mezi nejčastější patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Právě výskyt encefalitida je v Česku největší z celé Evropské unie, je to i kvůli tomu, že Češi nemají očkování příliš v oblibě.
LYMESKÁ BORELIÓZA
Borelióza (lymeská borelióza) je nejzávažnější onemocnění, kterým vás může infikované klíště nakazit. Proti této nemoci navíc neexistuje účinná vakcína. Boreliózou letos onemocnělo podle Státního zdravotního ústavu už 351 lidí. Loni tuto nemoc prodělalo 3743 lidí, což je o 903 lidí méně než o rok dříve.
V první fázi nákazy se na kůži objevuje červená skvrna s bílým středem. To bývá provázeno horečkou, únavou, malátností nebo dokonce zvracením. Červená skvrna se postupně zvětšuje a nakonec může dosahovat až několik desítek centimetrů. Pokud není nemoc léčena, ve druhé fázi člověka bolí klouby, otékají mu kolena a bolí ho svaly. Občas může dojí i k dočasnému zánětu srdečního svalu. Nemoc ještě přechází do třetí fáze, která se může projevit až rok po infekci. Příznaky se projevují zánětlivými postiženími kůže, záněty kloubů a zánětlivými onemocněními mozku, míchy, srdce nebo očí.
KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA
Nejznámější onemocnění, která klíšťata přenášejí, je klíšťová encefalitida. Proti této nemoci nejsou žádné účinné léky, pouze jimi lze zmírňovat příznaky. Lze se ale před touto nemocí preventivně očkovat. Nicméně Češi prevenci podceňují a očkovat se nechává jen 17 procent lidí. Podle údajů Státního zdravotního ústavu zatím v letošním roce onemocnělo klíšťovou encefalitidou tři lidé. Loni se encefalitidou nakazilo 410 lidí, což je 215 méně než v roce 2013.
Nemoc se projevuje podobně jako při virovém onemocnění dýchacích cest. Horečky doprovází únava, závratě, poruchy spánku a paměti, bolesti svalů a kloubů, nevolnost a zvracení, ztuhnutí šíje, nervová obrna.
EHRLICHIÓZA
Ehrlichióza je infekční nemoc, která napadá bílé krvinky. Tuto nemoc, která se projevuje horečkami, je těžké diagnostikovat. Horečky trvají 3 dny a více a doprovázejí ji bolesti hlavy a svalů a někdy i vyrážka. Na rozdíl od boreliózy či encefalitidy se dá v raných fázích dobře léčit. Nejčastěji se proti nemoci nasazují antibiotka (doxycyklin nebo rifampin).
PREVENCE PROTI KLÍŠŤATŮM?
Jedinou spolehlivou ochranou, jak se vyhnout riziku nákazy klíšťaty a užít si přírodu bez obav, je očkování. Lékaři se shodují, že na očkování není nikdy pozdě. Lze využít zrychleného vakcinačního schématu, kdy je možno první dvě dávky podat v rozmezí 7–14 dnů. Za dalších 14 dnů si organismus vytvoří dostatečnou hladinu protilátek. Pokud tedy nyní zahájíte očkování, do měsíce budete spolehlivě chráněni.
JAK SE KLÍŠTĚTI VYHNOUT?
1. Pokud se budete pohybovat v místech se zvýšeným výskytem klíšťat bereme si vhodné oblečení – především dlouhé světlé kalhoty, na kterých je klíště dobře vidět. Volíme raději i dlouhé rukávy a uzavřenou obuv. Zvýšení efektu vhodné volby oděvu je možné dosáhnout použitím doplňků s tzv.protiklíšťovou úpravou.
2. Nezapomínáme používat repelent.
3. Pokud to jde, vyhýbáme se travnatým a křovinatým porostům. Chodíme po zpevněných cestách a neleháme si ani neusedáme do vysoké trávy.
JAK KLÍŠTĚ SPRÁVNĚ ODSTRANIT?
1. Klíště opatrně odstraníme podle následujícího návodu. Uchopíme jej kleštičkami na klíště nebo speciální kartou co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej pomalu vyvikláme.
2. Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte. Je vhodné použít především dezinfekční prostředky s obsahem jódu.
3. Klíštěte se nezbavujte. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infekční a zda vám hrozí riziko nákazy můžete klíště odeslat do speciální laboratoře nebo vzít s sebou k lékaři. Na vyšetření klíštěte nemá vliv pokud jste jej před vyjmutím potřeli dezinfekcí nebo olejem.
Související
Klíšťata jsou v úvodu prázdnin na vrcholu aktivity, varovali experti
Klíšťata se v parcích objevují častěji než v lesích. Infikována je téměř polovina, zjistili vědci
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák