Praha - V Praze na Proseku dnes ráno začala dezinfekce potrubí kvůli nebezpečné bakterii legionella. Čištění se dotkne stovek bytů a skončit by mělo za měsíc. Teplou vodu sice bude možné používat, hygienici ale nedoporučují její pití, čištění zubů a mytí obličeje.
Informace o výskytu bakterie v teplovodním potrubí se objevila v pondělí, legionella pocházela nejspíš z nepoužívaného kohoutku či sifonu v jednom z domů ve Vysočanské ulici. Povolené limity byly překročeny asi 120krát.
Voda se dezinfikuje oxidem chloričitým, který se používá k likvidaci legionelly místo chloru. "Po tuto dobu je možné teplou vodu používat bez omezení. Dle doporučení Hygienické stanice se nedoporučuje pouze sprchování obličeje," uvedl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
Hygienici potvrdili, že kontaminovány jsou jen rozvody v jednom vchodě bytového domu ve Vysočanské ulici 561/63, přesto trvají na dezinfekci potrubí v celém bloku. Bakterie legionella může podle varování hygieniků způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.
Zdroj: YouTubeLegionella se zkoumá od roku 1976, kdy v USA ve Filadelfii došlo k velké hromadné nákaze. Stalo se tak vinou nečištěné klimatizace. Pod pojmem Legionella je myšleno 40 typů různých bakterií. Přibližně 20 jich je velmi nebezpečných. K nákaze dochází vdechnutí do plic nebo požitím nakažené vody. Nejvíc se mikrobům daří ve sprchách, párách a saunách.
Legionella je poměrně náročná. Ideální rozmezí teploty vody je pro ni 20 - 45°C. Při vyšších nepřežívá. Pokud je teplota menží než 20°C, bakterie se nerozmnožuje, ale může se ponořit do „spánku" ve kterém přetrvá tak dlouho, než je teplota voda opět vyšší.
Související
Legionella se šíří Polskem, obětí už je 11. Nákazou se zabývá rozvědka
Legionella řádí v Polsku. Mrtvých už je sedm
legionelóza , Praha , Voda
Aktuálně se děje
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
30. prosince 2025 17:19
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě